Trwa ładowanie...
dbbgk3g

W Toruniu na stacji wódki nie kupisz. Pierwsze miasto w Polsce, które już zaostrzyło przepisy

Toruń jest jedynym miastem w Polsce, które wprowadziło zakaz sprzedaży win i wódek na wszystkich stacjach paliw w mieście – czytamy w „Rzeczpospolitej”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Toruniu na stacji wódki nie kupisz. Pierwsze miasto w Polsce, które już zaostrzyło przepisy
(Pixabay.com, Fot: pixaby)
dbbgk3g

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy stwierdził nieważność uchwały w tej sprawie, ale Toruń nie składa broni i jeszcze w środę składa skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dopóki wyrok ostatecznie nie zapadnie, uchwała obowiązuje – pisze dziennik.

Chodzi o uchwałę z końca lutego 2017 r., na mocy której toruńscy radni ustanowili dla wszystkich stacji w mieście zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu. Wyjątek obejmuje jedynie piwa, w dodatku te słabsze – informuje „Rzeczpospolita”.

dbbgk3g

Zakaz nie dotyczy restauracji na stacjach paliw, ale tylko tych które znajdują się w odrębnych obiektach budowlanych. Radni w Toruniu powołali się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz na związaną z nimi politykę samorządów, która ma prowadzić do ograniczenia dostępności i spożycia alkoholu.

„Rzeczpospolita” przytacza przykład dwóch przedsiębiorców, prowadzących w Toruniu stacje paliw, którzy wezwali Rade Miasta do uchylenia uchwały i zaskarżyli przepisy do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Bydgoszczy. W pozwie pisali, że uchwała wyklucza ich z grona przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o zezwolenie na sprzedaż mocnych alkoholi.

WSA uznał, że katalog miejsc, w których zabroniona jest sprzedaż, podawanie i spożywanie alkoholu jest zamknięty i nie ma w nim stacji benzynowych. W ocenie sądu Rada wykroczyła poza upoważnienie ustawowe. Uchwała jednak nadal obowiązuje i tak będzie do czasu prawomocnego zakończenia sprawy.

dbbgk3g

Zobacz także: Wszystko, czego nie wiesz o piwie

Dziennik przypomina, że w sprawie pojawił się nowy wątek. Samorządy zyskały nowe uprawnienia wraz z wejściem w życie przepisów ustawy antyalkoholowych. Mogą ograniczać nocną sprzedaż alkoholu w sklepach i wprowadzać nowe regulacje dotyczące picia alkoholu w miejscach publicznych.
Tym samym Toruń może wprowadzić zakaz nocnej sprzedaży napojów alkoholowych, nie wyłączając piwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

dbbgk3g

Podziel się opinią

Share
dbbgk3g
dbbgk3g