Trwa ładowanie...

W Toruniu na stacji wódki nie kupisz. Pierwsze miasto w Polsce, które już zaostrzyło przepisy

Toruń jest jedynym miastem w Polsce, które wprowadziło zakaz sprzedaży win i wódek na wszystkich stacjach paliw w mieście – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

W Toruniu na stacji wódki nie kupisz. Pierwsze miasto w Polsce, które już zaostrzyło przepisyŹródło: Pixabay.com, fot: pixaby
d1i7edm
d1i7edm

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy stwierdził nieważność uchwały w tej sprawie, ale Toruń nie składa broni i jeszcze w środę składa skargę kasacyjną od tego wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dopóki wyrok ostatecznie nie zapadnie, uchwała obowiązuje – pisze dziennik.

Chodzi o uchwałę z końca lutego 2017 r., na mocy której toruńscy radni ustanowili dla wszystkich stacji w mieście zakaz sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu. Wyjątek obejmuje jedynie piwa, w dodatku te słabsze – informuje „Rzeczpospolita”.

d1i7edm

Zakaz nie dotyczy restauracji na stacjach paliw, ale tylko tych które znajdują się w odrębnych obiektach budowlanych. Radni w Toruniu powołali się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz na związaną z nimi politykę samorządów, która ma prowadzić do ograniczenia dostępności i spożycia alkoholu.

„Rzeczpospolita” przytacza przykład dwóch przedsiębiorców, prowadzących w Toruniu stacje paliw, którzy wezwali Rade Miasta do uchylenia uchwały i zaskarżyli przepisy do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Bydgoszczy. W pozwie pisali, że uchwała wyklucza ich z grona przedsiębiorców, którzy mogą ubiegać się o zezwolenie na sprzedaż mocnych alkoholi.

WSA uznał, że katalog miejsc, w których zabroniona jest sprzedaż, podawanie i spożywanie alkoholu jest zamknięty i nie ma w nim stacji benzynowych. W ocenie sądu Rada wykroczyła poza upoważnienie ustawowe. Uchwała jednak nadal obowiązuje i tak będzie do czasu prawomocnego zakończenia sprawy.

Zobacz także: Wszystko, czego nie wiesz o piwie

Dziennik przypomina, że w sprawie pojawił się nowy wątek. Samorządy zyskały nowe uprawnienia wraz z wejściem w życie przepisów ustawy antyalkoholowych. Mogą ograniczać nocną sprzedaż alkoholu w sklepach i wprowadzać nowe regulacje dotyczące picia alkoholu w miejscach publicznych.
Tym samym Toruń może wprowadzić zakaz nocnej sprzedaży napojów alkoholowych, nie wyłączając piwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d1i7edm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1i7edm