Trwa ładowanie...
d4aof11

W Uniejowie powstanie elektrociepłownia hybrydowa

12 mln zł kosztować ma budowa pierwszej w regionie łódzkim elektrociepłowni hybrydowej, która powstanie w znanym ze źródeł geotermalnych Uniejowie. Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych.

d4aof11

Elektrociepłownia hybrydowa będzie wykorzystywała energię cieplną wód geotermalnych oraz pochodzącą ze spalania biomasy. Ma ona funkcjonować niezależnie od eksploatowanej już instalacji wykorzystania wód geotermalnych.

- Podstawowym celem budowy elektrociepłowni jest zwiększenie efektywności wykorzystania istniejącego potencjału wód geotermalnych, poprzez wykorzystanie ich w okresie letnim do produkcji energii elektrycznej - poinformował PAP prezes Geotermii Uniejów Jacek Kurpik.

W ramach inwestycji zakłada się także wybudowanie brykietowni, przetwarzającej na suchy brykiet słomę i trociny z wydajnością do 2 ton na godzinę. Spodziewana produkcja energii elektrycznej ma wynieść 2100 MWh.

12 mln zł na inwestycję gmina Uniejów pozyskała z funduszy unijnych, a zakończenie przedsięwzięcia planuje się na koniec 2012 roku.

d4aof11

W Uniejowie działać ma także Centrum Odnawianych Źródeł Energii (OZE). Miejscowa Geotermia i władze gminy będą współpracować przy realizacji tego projektu m.in. z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Politechniką Łódzką.

Uniejowskie Centrum OZE ma służyć promocji i popularyzacji odnawialnych źródeł energii. Ma także prowadzić działalność dydaktyczną dotyczącą rozwoju OZE w Polsce, a szczególnie w województwie łódzkim. Projekt zakłada współpracę z jednostkami naukowo-badawczymi, przedsiębiorcami oraz organizacjami turystycznymi. Planowane jest zorganizowanie punktu edukacyjno-konsultacyjnego ds. wdrażania i realizacji projektów związanych z OZE.

Działalność Centrum adresowana ma być do młodzieży szkolnej i akademickiej, naukowców, władz samorządowych, producentów i użytkowników korzystających z alternatywnych źródeł energii. Projekt zakłada także m.in. przygotowanie materiałów edukacyjnych czy stworzenie szlaku turystyczno-edukacyjnego OZE.

W Uniejowie w pobliżu trzech fontann z wodą geotermalną powstaną plansze edukacyjne, tematycznie związane z wydobywaniem takich wód oraz ich gospodarczym wykorzystaniem. Plansze edukacyjne o energetyce wiatrowej powstaną natomiast w pobliżu turbin wiatrowych działających na terenie powiatu poddębickiego. Na "Szlaku Odnawialnych Źródeł Energii" znajdzie się również elektrownia wodna w Łyszkowicach na Zbiorniku Jeziorsko.

d4aof11

Pod Uniejowem zalegają podziemne, niskozmineralizowane wody o temperaturze do 70 stopni C. Ich złoża odkryto w 1978 roku w trakcie poszukiwań złóż ropy i gazu. Eksploatację wód termalnych rozpoczęła jednak dopiero w 2001 roku spółka Geotermia Uniejów, założona przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz gminę Uniejów.

Gorące wody postanowiono wykorzystać do celów leczniczych (balneologii), rekreacji, sportu i ogrzewania miasta. Początkowo wykorzystywane były głównie jako źródło ciepła do ogrzewania budynków użyteczności publicznej i wielorodzinnych. Władze gminy postanowiły uczynić z gorących solanek podziemnych także atrakcję turystyczną i od 2008 roku wokół uniejowskiego zamku działa kompleks turystyczno-rekreacyjny "Termy Uniejów".

d4aof11
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aof11