W USA spór wokół planów ukarania AIG za premie dla menadżerów
19.3.Waszyngton (PAP) - W Kongresie USA rozgorzał spór wokół
propozycji wysokiego opodatkowania premii wypłaconych przez
American International Group (AIG) menadżerom, mimo...
19.3.Waszyngton (PAP) - W Kongresie USA rozgorzał spór wokół propozycji wysokiego opodatkowania premii wypłaconych przez American International Group (AIG) menadżerom, mimo olbrzymich strat poniesionych przez ten koncern i udzielonej mu wielomiliardowej pomocy z budżetu państwa.
Demokratyczna większość przygotowała projekt ustawy o wymierzeniu podatku w wysokości 90 procent wypłat premii - w łącznej wysokości 165 milionów dolarów - który byłby nałożony wstecznie, od premii wypłaconych po 31 grudnia 2008 roku. Izba Reprezentantów ma nad nią głosować w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego.
Wypłata premii wywołała falę oburzenia w całych Stanach Zjednoczonych, gdzie miliony ludzi traci pracę wskutek kryzysu ekonomicznego, lub połowę oszczędności za sprawą krachu na giełdzie i spadku cen domów.
Premie otrzymało 418 obecnych i byłych pracowników AIG, w tym głównie z wydziału odpowiedzialnego za ryzykowne operacje, które doprowadziły firmę na skraj bankructwa.
Republikanie w Kongresie zgłosili jednak zastrzeżenia do projektu ustawy o podatku, twierdząc, że może on być nielegalny.
"Ustawa jest wątpliwa z konstytucyjnego punktu widzenia. Jest to jawna próba odwrócenia uwagi od tego, że Demokraci w Kongresie i administracja umożliwili wypłatę tych premii" - powiedział w czwartek republikański kongresman Mike Pence.
Eksperci podatkowi wyrażają opinię, że planowany podatek byłby zgodny z prawem. Republikanie mają jednak rację przypominając, że rząd prezydenta Obamy mógł zapobiec wypłatom premii.
W projekcie ustawy o pobudzeniu gospodarki do wzrostu zawarto początkowo zapis o limitowaniu wynagrodzeń, w tym premii, dla menadżerów firm, które miały otrzymać pożyczki z budżetu federalnego. Zapis ten jednak został usunięty w ostatniej chwili- na prośbę administracji.
W związku ze skandalem z premiami ujawniono także, że czołowi senatorowie - z obu partii - otrzymali spore donacje od AIG na swoje kampanie wyborcze. W 2008 roku najwięcej dostali - po około 104 tys. dolarów - senatorowie demokratyczni: Christopher Dodd i Barack Obama.
Obecny prezes i dyrektor naczelny AIG Edward Liddy powiedział, że niektórzy z menadżerów firmy zgodzili się dobrowolnie oddać premie. Liddy - jak sam powiedział - zwrócił się do tych wszystkich, którzy otrzymali ponad 100 tys. dolarów, aby oddali co najmniej połowę premii. (PAP)
tzal/ ap/ jtt/