Trwa ładowanie...
d30ibbs

W Warszawie uruchomiono Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (aktl.)

#
dochodzą kolejne wypowiedzi minister Anny Streżyńskiej, prezesa Związku Banków Polskich i gen.Włodzimierza Nowaka
#

Share
d30ibbs

04.07. Warszawa (PAP) - Skuteczne reagowanie na cyberzagrożenia wymaga współpracy i szybkiej wymiany informacji - taką rolę będzie pełniło Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa - mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska podczas uroczystości otwarcia Centrum w poniedziałek w Warszawie.

"Powołanie Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ma spowodować, iż będziemy się szybko wymieniać informacjami, wspólnie pracować nad cyberbezpieczeństwem i reagować na wszelkie incydenty związane z tymi zagrożeniami tak, aby było to najbardziej efektywne" - powiedziała Streżyńska.

Dodała, że Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCC) będzie działać w strukturach NASK-u i będzie składać się z czterech pionów; badawczo-rozwojowego, operacyjnego, szkoleniowego i analitycznego. W ramach pionu operacyjnego działa zespół CERT Narodowy, czyli zespół, który m.in. reaguje na incydenty bezpieczeństwa w sieci.

d30ibbs

"Wszystkie te elementy będą miały bardzo duże znaczenie dla rozwoju cyberbezpieczeństwa kraju" - dodała Streżyńska. Zaznaczyła, że NCC będzie pracować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. "NCC nie będzie konkurowało z istniejącymi centrami cyberbezpieczeństwa. Chcemy być takim zwornikiem przekazującym informacje, który podnosi sprawność całego systemu. Centrum ma być silnym zapleczem transferu wiedzy z krajów i gospodarek bardziej doświadczonych niż my w tym zakresie" - podkreśliła.

Jak wskazała, pion analityczny NCC będzie prowadził analizy zagrożeń w sieci na bieżąco. "To nie będzie analityka statystyczna po fakcie, co się wydarzyło i ile było takich, i takich zagrożeń, tylko bieżąca analityka tego, co się dzieje w sieci" - dodała.

Streżyńska poinformowała, że w ramach pionu szkoleniowego mają być w przyszłości zatrudniani m.in. kryptolodzy. Rozwijana ma być także współpraca z uczelniami w obszarze kształcenia specjalistów od cyberbezpieczeństwa.

"Takie rzeczy jak innowacyjność, gospodarka cyfrowa będą w przyszłości bardzo silnie uzależnione od internetu. Dlatego () jeśli, na tym () opiera się w tej chwili pomyślność naszego państwa(), naszym pierwszym, najważniejszym zadaniem jest, aby żaden z komputerów - ani tych biznesowych ani tych prywatnych - nie stanowił zagrożenia" - powiedziała minister.

d30ibbs

Dodała, że cyberataki kierowane są także wobec zwykłych użytkowników, którzy także będą chronieni. "To wszystko powoduje, że obywatele, jako że są słabsi, bo biznes bardzo dobrze sobie radzi z bezpieczeństwem, będą dla nas przedmiotem szczególnej troski" - podkreśliła.

Streżyńska pytana o rolę Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa w okresie szczytu NATO (8-9 lipca br.) i Światowych Dni Młodzieży (26-31 lipca br.), odpowiedziała: "Jeśli chodzi o szczyt NATO, to NASK zawsze współpracował z CERT-em Ministerstwa Obrony Narodowej i Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i tutaj w tym zakresie nic się nie zmienia. Po prostu wszyscy jak zawsze są postawieni w stan pełnej gotowości".

Zapowiedziała, że do końca roku mają być "uzgodnione" dokumenty dotyczące strategii cyberbezpieczeństwa państwa, oraz ustawa o systemie cyberbezpieczeństwa kraju.

Pełnomocnik minister cyfryzacji ds. cyberbezpieczeństwa gen. Włodzimierz Nowak wskazał, że współczesne zagrożenia w sieci wymagają współpracy. "Takiego podejścia wcześniej nie było. Ścisła współpraca między sektorami: bankowym, transportowym, energetycznym, telekomunikacyjnym a NASK-iem i innymi instytucjami odpowiedzialnymi za cyberbezpieczeństwo kraju daje nam możliwość monitorowania i analizowania niechcianych zagrożeń, które pojawiają się już na transgranicznych punktach wymiany internetu" - powiedział Nowak.

d30ibbs

Jak dodał, w cyberbezpieczeństwie ważni są ludzie, procedury i technologia. "Ludzi, dobrze wykształconych, mamy, technologie także, choć cały czas należy je rozwijać i dostosowywać do współczesnych zagrożeń, brakowało za to procedur. Te procedury stworzyliśmy, w tym celu w jednym miejscu pracują ludzie z różnych sektorów i mogą się wymieniać szybko informacjami i szybko reagować na wszystkie incydenty" - dodał.

Nowak mówił, że w jednym miejscu będą działać specjaliści z najważniejszych sektorów gospodarki - energetycznego, bankowego, telekomunikacyjnego i transportowego. "Każdy z tych sektorów ma swoje centra cyberbezpieczeństwa, a w NCC pracują przedstawiciele poszczególnych sektorów, którzy posiadają informacje z własnych centrów i w razie czego szybko mogą je przekazać" - tłumaczył.

Z kolei dyrektor NASK Wojciech Kamieniecki podkreślił, że sfera cyberbezpieczeństwa staje się współcześnie bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa państwa.

"Uruchomienie NCC to jest jakościowa zmiana, ponieważ w skoncentrowany i dobrze zorganizowany sposób specjaliści z różnych sektorów będą ze sobą współpracować w zakresie zapobiegania, rozpoznawania i prowadzenia analiz, i na tej podstawie podejmować szybkie decyzje" - powiedział, uczestniczący w otwarciu NCC, prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

NASK jest polskim operatorem sieci transmisji danych. Oferuje także rozwiązania teleinformatyczne dla klientów biznesowych, administracji i nauki. Jako jednostka badawczo-rozwojowa działał od grudnia 1993 r. do 1 października 2010 r. Obecnie, zgodnie z ustawą z 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych, NASK funkcjonuje jako instytut badawczy.

d30ibbs

Podziel się opinią

Share
d30ibbs
d30ibbs