Trwa ładowanie...
Defence24
Moje finanse

W Wigilię podwładny może mieć labę, jeśli pracował 1 listopada

Wolne za listopadowe święto oddaj w Wigilię, jeśli obowiązujący w firmie okres rozliczeniowy jest dłuższy niż miesięczny i obejmuje grudzień.
Share
W Wigilię podwładny może mieć labę, jeśli pracował 1 listopada
Źródło: Jupiterimages
d1kt9pa

Zatrudniony pracował w nocy z piątku 31 października na sobotę 1 listopada 2008 r. W zamian za święto oddamy mu dzień wolny w Wigilię, 24 grudnia. Czy to prawidłowe rozwiązanie? A czy powinien otrzymać dodatkową rekompensatę za pracę w święto? – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

Tu istotne będą godziny pracy, obowiązująca w firmie definicja niedziel i świąt oraz to, jaki dzień jest wolny z racji przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.

Od szóstej albo później

1 listopada 2008 r. przypadał w sobotę. Jeżeli u czytelnika jest to dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, zatrudnionemu należy dać dodatkową labę w innym terminie. Jeżeli okres rozliczeniowy jest dłuższy niż miesięczny i obejmuje grudzień, nie ma problemu, aby wolne za Wszystkich Świętych podwładny odebrał w Wigilię. W konsekwencji chodzi o to, aby nie stracił tzw. wolnego szóstego dnia tygodnia. Nie stanie się tak, gdy ten nie jest sobotą, ale innym dniem powszednim. Wtedy każdy z tych wolnych dni ma swoje odrębne miejsce w harmonogramie czasu pracy.

d1kt9pa

Czytelnik pisze, że zatrudniony pracował w nocy z 31 października na 1 listopada. Niewykluczone że zawodowe obowiązki wykonywał w święto. W praktyce zależy to jednak od tego, kiedy się ono zaczyna i kończy. Ustawowo za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną szóstą w tym dniu a szóstą w dniu następnym. Jednak art. 1519 § 2 kodeksu pracy dopuszcza, aby pracodawca ustalił swoją organizację pracy w tych dniach. Może przyjąć np., że święta trwają od 12 do 12 dnia następnego. To oznaczałoby, że dla pracownika listopadowe święto rozpoczynało się dopiero w południe. Nic nie wiemy o jego godzinach pracy. Załóżmy jednak, że pracował w systemie podstawowym przez osiem godzin między 22 a 6 dnia następnego. Jeżeli w firmie obowiązuje kodeksowa organizacja czasu pracy, zatrudniony nie przepracował 1 listopada ani minuty. Tak samo, gdy organizacja czasu wynika z przepisów wewnętrznych a świąteczna doba zaczyna się później, np. o 12.

Za święto wolne

Jeżeli jednak dniówka pracownika ułożona jest inaczej, np. między 23 a 7, a święto zaczyna się 1 listopada o 6, to zatrudniony przepracuje tego dnia godzinę. Za ten czas przysługuje mu odpowiednia rekompensata: poza normalnym wynagrodzeniem cały dzień wolny udzielony do końca okresu rozliczeniowego albo 100-proc. dodatek do wynagrodzenia. Pracodawca pyta, co się stanie, gdy zatrudniony będzie pracował w dniu wolnym odbieranym za Wszystkich Świętych, np. w Wigilię. Wówczas dostanie jeszcze jeden dzień wolny, bo taką pracę gratyfikujemy tak samo jak nadgodziny średniotygodniowe zgodnie z art. 1513 k.p.

Nie łam zakazu pracy w handlu
Czytelnik musi jeszcze zwrócić uwagę na to, czy taka praca w ogóle mogła mieć miejsce. Jeżeli jej godziny weszły w dobę świąteczną, kodeks pracy ogranicza zatrudnienie w takie dni w placówkach handlowych. Zatrudniony nie mógł zatem pracować 1 listopada w sklepie czy hurtowni. Inaczej, gdy miał nockę na stacji benzynowej lub w aptece. Te miejsca nie są objęte restrykcjami. Główny Inspektorat Pracy uznał je za placówki usługowe wykonujące prace konieczne ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności.

Marta Gadomska

d1kt9pa

Podziel się opinią

Share
d1kt9pa
d1kt9pa