Wakacyjne klimaty

Powrót inwestorów na warszawski parkiet po długim weekendzie okazał się nie do końca udany z racji wciąż niskich obrotów oraz faktu kontynuacji, od samego startu poniedziałkowych notowań, piątkowej korekty. Przy braku impulsów w postaci danych makro to plotki o możliwej dymisji ministra finansów oraz osłabienie zachodnioeuropejskich giełd spowodowało przejęcie inicjatywy niemal na cały dzień przez stronę podażową.

Wakacyjne klimaty
Źródło zdjęć: © Fotolia

Zadanie sprzedającym znacząco ułatwiła sama strona popytowa, która wykazała od początku sporą bierność. W efekcie na wyraźnych minusach obok WIG oraz WIG20 znalazły się jeszcze przed południem również niezatapialne ostatnio mWIG40 i sWIG80. Wejście do gry inwestorów zza oceanu, którzy nie kontynuowali sprzedaży akcji, zdołało zmobilizować popyt w Warszawie na tyle, że ostatecznie skala przeceny na finiszu została wyraźnie ograniczona. WIG oraz WIG20 straciły ostatecznie 0,41 i 0,28 procent zaś mWIG40 spadło 0,53 procent, a sWIG80 stracił 0,43 procent, przy obrotach które na całym rynku wyniosły niewiele więcej niż w piątek bo 630 milionów złotych.
Ton rozpędzającemu się na południe rynkowi tradycyjnie nadawały walory największych spółek. Tym razem podaż zdominowała przede wszystkim akcje silnych ostatnio banków Pekao (-1,4%), BHW (-3,3%), BZWBK (-0,9%) oraz PKO BP (0,2%), które jednak zdołało szczęśliwie odrobić na końcu blisko dwuprocentową poranną przecenę. Sprzedający nie odpuścili także JSW (-3,2%) i GTC (-2,4%). Fatalną passę kontynuowały walory Kernela (-2,9%), najtańsze od początku wakacji. Ponadto na wyróżnienie zasługiwały przeceny takich papierów, jak Eurocash (-2,8%). W porównywalnej dzisiaj grupie spółek, którym udało się oprzeć przecenie znalazły się obok wspomnianego PKO BP między innymi akcje TPSA (2%), Lotosu (1,7%), PGE (0,9%), Bogdanki (0,7%), PKNOrlen (0,6%) oraz PGNiG (0,6%).

Na słabszym dzisiaj szerokim rynku jedną z nielicznych na zielono świecących gwiazd były walory Hawe (15,7%), których kurs przy największych od półtora roku obrotach kwotowany był najwyżej od połowy marca. Powodem takiego skokowego wzrostu zainteresowania okazała się rekomendacja jednego z zagranicznych brokerów, którzy przy rekomendacji „kupuj” wycenili walory na 5,60 zł. Ponadto większe plusy odnotowały dzisiaj kursy między innymi Komputronika (6%), Kruszwicy (3,8%), Echo (3%) oraz MNI (3%). Z kolei kiepskie wyniki za pierwsze półrocze załamały notowania Relpolu (-20%),

który znacząco pogorszył zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zyski. Innymi przegranymi dzisiejszych notowań w dość sporym gronie były akcje Mostostalu Warszawa (-7,9%), PBG (-8,5%), Groclinu (-7%), Cognora (-9%) oraz Rafako (-5,5%).

Po ostatniej fali wzrostowej naszych indeksów i ustanowieniu przez nie nowych lokalnych szczytów chęć realizacji zysków i wyprowadzenia ruchu korekcyjnego nie może być niespodzianką. Tak też się stało w dniu dzisiejszym, kiedy to wszystkie indeksy traciły drugą sesję z rzędu. Trwająca kilka ostatnich tygodni wspinaczka została przynajmniej na chwilę zatrzymana. Jak na razie trudno ocenić zasięg czasowy oraz punktowy trwającego cofnięcia, niemniej jednak jego dalszy przebieg będzie w stanie odpowiedzieć nam na pytanie dotyczące faktycznej kondycji rynku i poszczególnych spółek. Warto zwłaszcza przyglądać się spółkom potwierdzających relatywną siłę na słabszym obecnie parkiecie. Z perspektywy ewentualnych zakupów atrakcyjnie mogą przedstawiać się te, gdzie korekcie kursów nie towarzyszy wzrost obrotów, a popyt szuka okazji do tańszych zakupów, korzystając z każdej nadarzającej się poprawy nastrojów.

Zestawienie dwuletnich maksimów ustanowionych przez WIG i sWIG80 oraz pięcioletnich szczytów przez mWIG40 ze słabiutkim WIG20, który nie potrafi wrócić do poziomów sprzed wakacji, pokazują i dowodzą trwającej na GPW dość selektywnej, letniej hossy. Jej losy zaczynają zbliżać się do przełomowego momentu z jednej strony z racji nabierającej tempa korekty za oceanem, z drugiej - zbliżających się rządowych decyzji do co przyszłości OFE, co zdeterminuje oczywiście przyszłość całej giełdy.

Paweł Kubiak
makler DM BZ WBK S.A.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)