Trwa ładowanie...

Walka o OFE i ważne dane ze świata

Poznaliśmy wczoraj plany rządu na OFE, rynki odetchnęły, będzie rewolucja, ale nie likwidacja. PKB w USA istotnie poniżej oczekiwań, spada bezrobocie w Niemczech.

Walka o OFE i ważne dane ze świataŹródło: internetowykantor.pl
d4ianbd
d4ianbd

Wiadomością dnia wczorajszego była debata w sprawie OFE. Nie podjęto jeszcze decyzji, natomiast w obiegu są obecnie 3 różne koncepcje w jaki sposób pogodzić deficyt budżetowy z wysokością przyszłych emerytur analizując przy okazji jaki wpływ będzie to miało na rynki. Z punktu widzenia rynków walutowych bardzo ważne jest czy uchwalony zostanie pojawiający się co jakiś czas zakaz inwestycji w polskie obligacje. Taki zakaz prawdopodobnie zmniejszyłby płynność na rynku a kapitał tego nie lubi. Na szczęście zmiana ta będzie zamortyzowana. Efektem debaty były silne spadki na GPW co zakończyło umacnianie się złotówki i rozpoczęło ruch w kierunku często ostatnio oglądanych poziomów 4,3500 na EUR/PLN.

Wczorajszy dzień był ubogi w odczyty danych makroekonomicznych. Najważniejszym z wczorajszych odczytów makroekonomicznych był odczyt PKB w USA za pierwszy kwartał. Wyniósł on 1,8% wobec oczekiwanych 2,4%. Dane te spowodowały silne umocnienie się złotówki wobec głównych walut w tym głównie dolara, jednakże był to krótkotrwały ruch, gdyż osłabiająca się złotówka szybko go skorygowała. PKB opublikowano również we Francji, jednakże tam było ono dokładnie zgodne z oczekiwaniami w związku z czym nie miało to większego wpływu na rynki.

Pewną szansą na umocnienie się złotówki, czego z pewnością oczekują przerażeni obecnymi notowaniami kredytobiorcy, jest sytuacja na polskich obligacjach. Ich rentowność ostatnimi dniami rośnie, zatem można się spodziewać, że wkrótce pojawi się popyt na nie wynikający z chęci zakupu obligacji. Powinno to spowodować chociaż krótkotrwałe umocnienie złotego, jednakże przy obecnej sytuacji na rynkach światowych nie będzie to zbyt długa korekta. O godzinie 8:00 opublikowano stopę bezrobocia z Niemiec. Rynki oczekiwały wzrostu o 1,5% do poziomu 6,9% zatem odczyt na poziomie 5,3% nie mógł nie ucieszyć rynków, ktoś w końcu musi napędzać gospodarkę strefy euro.

Dzisiejszy dzień będzie znacznie bogatszy w dane makroekonomiczne. O godzinie 10:30 powinny być uważne osoby zainteresowane funtami, gdyż poznamy wzrost PKB w Wlk. Brytanii, prognozy mówią o zaledwie 0,3%, jednakże jest to w dalszym ciągu wartość dodatnia. O 11:00 opublikowany zostanie pakiet danych ze strefy euro na temat indeksów zaufania, natomiast o 14:30 pakiet danych z USA a w nim głównie nowo zarejestrowani bezrobotni.

d4ianbd

Komentarze do wykresów:

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 25.03.2013 do 27.06.2013

Umacnianie się złotówki okazało się tymczasowe i wczoraj znów oglądaliśmy testowanie poziomów 4.35. W przypadku gdy kurs EUR/PLN będzie spadał to hamulcem dla pogłębienia tych spadków może być poziom 4.2550 gdzie spotyka się linia wsparcia trendu wzrostowego i 61,8% zniesienie Fibonacciego. Gdyby kurs rósł to oporem dla niego może być osiągnięte maksimum na poziomie 4,3580.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 08.05.2013 do 27.06.2013

d4ianbd

Frank szwajcarski podobnie jak euro próbował testować ostatnie maksima i zawrócił. Linią wsparcia kursu jest dolna linia trendu wyrysowana z kolejnych minimów na wykresie i jest to obecnie poziom 3,4750 oraz tuż za nią 61,8% zniesienia Fibonacciego na poziomie 3,4590. Oporem będą natomiast ostatnie maksima na 3.5530.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 25.03.2013 do 27.06.2013

Ostatni tydzień to gwałtowne umocnienie się dolara wobec złotego sięgające w szczytowym momencie 18 groszy. Kurs przebił wszystkie dotychczas wyznaczane opory. Najbliższym oporem mogą być okolice 3.3800 gdzie przebiega linia wyrysowana z maksimów ostatnich dwóch miesięcy, osiągnięcie tego poziomu wydaje się jednak mało prawdopodobne. Technicznym wsparciem mogą być poziomy 3.3225 i 3.3000 czyli maksima poprzednich ruchów.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 25.03.2013 do 27.06.2013

d4ianbd

Kurs GBP/PLN porusza się w trendzie wzrostowym i oscyluje blisko maksimum osiągniętego w piątek. Poziom 5,1500 czyli linia łącząca maksima ostatnich dwóch miesięcy jest oporem dla ewentualnych wzrostów. Gdyby jednak złotówka się umocniła to wsparciem dla kursu jest dopiero poziom 4,9780 gdzie spotyka się 61,8% zniesienie Fibonacciego oraz linia łącząca ostatnie minima.

Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl

d4ianbd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ianbd