Trwa ładowanie...
d1d0rzq

Waloryzacja emerytur 2020. Jak czytać list od ZUS?

List od ZUS powinien w najbliższym czasie pojawić się w skrzynkach pocztowych ponad 8 mln Polaków. Zakład poinformuje w nim, jak wysokie świadczenie przysługuje emerytom. Od marca bowiem wszyscy dostaną podwyżki od państwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
List od ZUS trafi w najbliższych tygodniach do kilku milionów Polaków
List od ZUS trafi w najbliższych tygodniach do kilku milionów Polaków (East News, Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
d1d0rzq

Jak przypomina "Super Express", wysyłka listów to już coroczna tradycja. Zawsze tuż przed waloryzacją ZUS przypomina świadczeniobiorcom, na jakie pieniądze mogą liczyć.

Podobnie będzie tym razem. Pierwsze listy w najbliższym czasie powinny trafić do naszych skrzynek pocztowych.

A tam wielu emerytów czeka miła niespodzianka. Od marca bowiem czekają ich kolejne podwyżki. Wszystko dzięki waloryzacji, która - podobnie jak w zeszłym roku - ma charakter kwotowo-procentowy.

d1d0rzq

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Co to oznacza? To znaczy, że wzrost wysokości świadczenia zaplanowano na 3,56 proc., ale nie mniej niż 70 zł brutto. Nie ma więc możliwości, by ktoś, kto ma ustalone prawo do minimalnej emerytury (czyli ma wymagany staż pracy), dostał niższą podwyżkę.

Tradycyjnie jednak najwięcej zyskają ci, którzy od ZUS dostają najwięcej. Dla emerytury na poziomie 5000 zł brutto marcowa podwyżka wyniesie bowiem prawie 180 zł.

d1d0rzq

Podobnie jak w ubiegłym roku, emeryci mogą też liczyć na "trzynastkę". To oznacza, że jednorazowo zostanie im wypłacona dodatkowa emerytura. Co jednak ważne - nie w takiej wysokości, jak ich "normalne" świadczenie, ale każdemu po równo.

Każdy emeryt (który ma ustalone prawo do emerytury lub renty na dzień 31 marca) może więc liczyć na dodatkowe 1200 zł brutto, czyli prawie 1000 zł na rękę. "Trzynastki" mają być wypłacone w kwietniu, więc kilka tygodni przed wyborami prezydenckimi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1d0rzq

Podziel się opinią

Share

d1d0rzq

d1d0rzq