Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur 2020. Oto, ile wyniosą podwyżki

Wskaźnik waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wyniesie w przyszłym roku 3,24 proc. Najubożsi seniorzy mogą liczyć na gwarantowaną podwyżkę w wysokości 70 zł. Emerytura minimalna wyniesie 1170 zł.

Waloryzacja emerytur 2020. Oto, ile wyniosą podwyżkiŹródło: East News, fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
d2xbtpc
d2xbtpc

Z roku na roku ceny rosną i wydajemy przez to coraz więcej. W październiku ceny były średnio o 2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej, (w przypadku żywności te podwyżki wyniosły dużo, dużo więcej). O ile dla osób pracujących nie jest aż tak duży problem (wzrost płac jest wyższy niż wzrost cen), o tyle mocniej odczuwają to seniorzy.

Między innymi z powodu podwyżek cen rząd co roku waloryzuje emerytury i renty. Jednym z czynników, od których zależy wysokość podwyżek, jest właśnie inflacja. Drugim - wzrost wynagrodzeń.

Biorąc pod uwagę te dane na przyszły rok rząd zaplanował wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,24 proc. Jednak ponieważ zastosowano tak zwaną waloryzację kwotowo-procentową, została też wprowadzona kwota minimalnej podwyżki. Seniorzy dostaną za to nie mniej niż 70 zł brutto (57 zł na rękę). Emerytura minimalna wyniesie zaś 1170 zł netto.

Obejrzyj też: Waloryzacja emerytur 2020. Wiemy, jak ma wyglądać

Jak liczy czwartkowy "Super Express", 57 zł podwyżki dostaną wszyscy seniorzy dostający w tym roku świadczenie w wysokości do około 1750 zł. Powyżej tej kwoty kwota podwyżki rośnie. na przykład przy emeryturze 3121 zł seniorom rząd dosypie aż 101,12 zł.

d2xbtpc

Gazeta przypomina też o dodatkach: pielęgnacyjnym, kombatanckim, za tajne nauczanie, dla byłych żołnierzy zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianych w kopalniach węgla, kamieniołomach czy zakładach rud uranu i batalionach budowlanych. Dodatki te wynoszą 229,20 zł.

Z kolei dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji wynosi 334,81 zł. Świadczenie pieniężne dla osób będących cywilnymi niewidomymi ofiarami działań wojennych to 176,96 zł, a dodatek weterana poszkodowanego - od 10 do 80 proc. podstawy wymiaru świadczenia.

"SE" przypomina też, że od 1 października tego roku działa świadczenie 500 plus dla seniorów z niepełnosprawnościami.

Waloryzacja 2020, jak co roku, zaplanowana jest na 1 marca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xbtpc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xbtpc