Trwa ładowanie...

Waloryzacja w 2024 roku. Tabela wysokości emerytur

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w marcu następuje coroczna waloryzacja rent i emerytur. Jej wysokość jest określana każdorazowo na podstawie wskaźnika waloryzacji. Ile w 2024 roku wyniesie najniższa emerytura i renta po waloryzacji? Przedstawiamy tabelę przykładowych podwyżek świadczeń w kwotach brutto i netto.

Waloryzacja 2024. O tyle wzrosną emerytury i renty od 1 marcaWaloryzacja 2024. O tyle wzrosną emerytury i renty od 1 marcaŹródło: Pixabay, WP
d3x7piq
d3x7piq

1 marca emerytury i renty oraz inne świadczenia długoterminowe ulegną corocznej waloryzacji. Jej wysokość jest uzależniona od wskaźnika waloryzacji, który zależy natomiast od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok, powiększonej o co najmniej 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia.

Jaka waloryzacja emerytur 2024? O tyle wzrosną świadczenia

Zgodnie z komunikatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2024 roku wskaźnik waloryzacji wynosi 112,12 procent. Oznacza to, że emerytury i renty wzrosną o 12,12 procent. Osoby uprawnione do waloryzacji świadczeń nie muszą w tej sprawie składać wniosków - waloryzacja jest dokonywana z urzędu, automatycznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jajka za 25 gr czy jajka za 1 zł? Sprawdzamy, które wybiorą Polacy

"Każdy emeryt i rencista, który na 29 lutego miał prawo do wypłaty świadczenia z ZUS, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojej emerytury lub renty. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji ZUS wyśle również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury" - informuje w komunikacie ZUS.

d3x7piq

Tabela waloryzacji emerytur 2024 netto i brutto. Mamy wyliczenia

Ile wyniesie emerytura po waloryzacji w 2024 roku? Najniższe świadczenia emerytalne, renty rodzinne, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renty socjalne wzrosną z 1588,44 złotych brutto do kwoty 1780,96 zł brutto. Na jakie podwyżki mogą liczyć pozostałe osoby, korzystające ze świadczeń? Oto przykładowe kwoty brutto i netto emerytur po marcowej waloryzacji:

Emerytury po waloryzacji w 2024 roku Licencjodawca
Emerytury po waloryzacji w 2024 rokuŹródło: Licencjodawca, fot: money.pl, wp.pl
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3x7piq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3x7piq