Trwa ładowanie...

Waloryzacja emerytur w 2021 będzie groszowa. Prognozy ekspertów

Emerytów ta wiadomość może zmartwić, prognozy wskazują na to, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur będzie głodowa. Jest też optymistyczny wariant, ale - zdaniem ekspertów - mało realny.

Waloryzacja emerytur w 2021 będzie groszowa. Prognozy ekspertówŹródło: Pixabay
d19odng
d19odng

Waloryzacja emerytur 2021. Emerytów w przyszłym roku czekają głodowe podwyżki, świadczenia emerytalne mogą wzrosnąć tylko o 12 złotych - czytamy w "Super Expressie". Tegoroczna waloryzacja emerytur była rekordowa, ale jeśli emeryci mieli nadzieję na to, że w przyszłym roku czeka ich podobny scenariusz, to będą mocno zawiedzeni.

Profesjonalna bankowość na miarę XXI wieku: profil zaufany

Przyszły rok może okazać się dramatyczny pod względem waloryzacji emerytur. Instytut Emerytalny wyliczył dla "Super Biznesu" trzy możliwe scenariusze dotyczące podwyżek dla emerytów w 2021 roku. Wszystko zależne jest od tego, jak rynek będzie wyglądał po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa.

Wariant negatywny zakłada brak realnego wzrostu płac i wyhamowanie inflacji, co przełoży się na waloryzację emerytur na poziomie 1 proc. Minimalna emerytura to 1200 złotych, więc taki emeryt dostałby w 2021 roku zaledwie 12 zł podwyżki. Najbardziej realny scenariusz to waloryzacja 2,9 proc., czyli wzrost dzisiejszej minimalnej emerytury o ok. 35 złotych. Jest też pozytywny scenariusz. Zakłada waloryzację na poziomie jeszcze wyższym niż w tym roku, czyli 4,68 proc. To byłaby rekordowa waloryzacja a minimalna emerytura wzrosłaby do niemal 1260 złotych.

Czytaj także: Kierowcy, tankujcie póki tanio! Paliwo będzie drożeć

- Biorąc pod uwagę sytuację w gospodarce należy zakładać, że realny wzrost płac będzie znacząco niższy, jednak specyfika obecnego kryzysu sprawia, że niektóre branże będą borykały się z brakiem pracowników. Dlatego też realny wzrost płac nie wyhamuje do 0, ale przyjmie wartość dodatnią - tłumaczą eksperci Instytutu Emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d19odng
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19odng