Trwa ładowanie...
d1t28pa

Warmińsko-mazurskie/ Podpisano umowy na 53 mln zł z funduszy UE

Przedstawiciele 22 gmin i Archidiecezji Warmińskiej podpisali w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie umowy na inwestycje, na które otrzymają łącznie ponad 53 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Share
d1t28pa

Umowy podpisane z marszałkiem woj. warmińsko-mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem dotyczą projektów z zakresu dziedzictwa kulturowego, infrastruktury socjalnej, bezpieczeństwa, efektywnego wykorzystania zasobów i rewitalizacji obszarów miejskich. Inwestycje planowane przez lokalne samorządy i instytucje kościelne są warte łącznie 68 mln zł, a unijne dofinansowanie to ponad 53 mln zł.

Najwyższą dotację - ponad 8,5 mln zł - otrzymała gmina Lidzbark Warmiński na modernizację dawnego amfiteatru i budowę Centrum Rzemiosł i Kultury Warmińskiej. Pieniądze przyznano poza konkursem, z puli przeznaczonej dla miasteczek należących do międzynarodowej sieci Cittaslow propagującej styl życia bez pośpiechu.

"Chcemy stworzyć warunki do nauki tradycyjnego rzemiosła, np. hafciarstwa, a także do aktywności społecznej, która będzie związana z nowymi umiejętnościami zawodowymi" - powiedział PAP burmistrz Jacek Wiśniowski.

Ponad 8,4 mln zł dofinansowania przyznano kurii metropolitalnej w Olsztynie na Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, które ma być otwarte w 2018 r. Na ten cel zostaną zaadoptowane kamienice przy ul. św. Barbary w sąsiedztwie katedry św. Jakuba. Budynki, które są wpisane do rejestru zabytków, były dotychczas wyłączone z użytkowania z powodu złego stanu technicznego. W muzeum - poza wystawami zabytkowej sztuki sakralnej - będą organizowane spotkania z ludźmi kultury.

d1t28pa

Samorząd Olsztyna otrzymał dofinansowanie na trzy projekty: przebudowę budynku przy ul. Bałtyckiej na potrzeby aktywizacji osób niepełnosprawnych (2,2 mln zł), przygotowanie terenu przy katedrze św. Jakuba na planty miejskie (1,2 mln zł) i drugiego etapu rewaloryzacji Parku Jakubowo (4,7 mln zł), rozpoczętej przed dwoma laty w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Miasto Ełk podpisało umowę m.in. na rewitalizację i zagospodarowanie terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego (4,4 mln zł), Lubawa - na utworzenie ścieżki dydaktycznej wzdłuż murów obronnych zamku biskupów chełmińskich (1,2 mln zł), a Giżycko na renowację warsztatu zbrojmistrza w Twierdzy Boyen (584 tys. zł).

Pozostałe samorządy otrzymały dofinansowania na budowę infrastruktury socjalnej - adaptacje budynków na centra aktywności lokalnej i świetlice, rewitalizacje podwórek, a także poprawę bezpieczeństwa poprzez zakup specjalistycznego sprzętu dla strażaków i innych służb ratowniczych. Natomiast parafia rzymskokatolicka w Sząbruku dostała wsparcie (468 tys. zł) na prace konserwatorskie w średniowiecznym kościele pw. św. Mikołaja i Jana Ewangelisty.

d1t28pa

Podziel się opinią

Share
d1t28pa
d1t28pa