Warmińsko-mazurskie/ Poszerzono granice rezerwatu przyrody Sołtysek
Ponad trzykrotnie powiększona została powierzchnia rezerwatu Sołtysek k. Pasymia. Włączono do niego tereny, na których stwierdzono występowanie cennych gatunków roślin związanych z torfowiskami - podała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.
10.05.2016 09:55
Utworzony w 1969 r. rezerwat florystyczny Sołtysek zajmował dotychczas powierzchnię 10,47 ha. Zgodnie z zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie granice tego rezerwatu zostały teraz poszerzone do 38,60 ha.
Celem, jakiemu ma służyć ten rezerwat przyrody, będzie już nie tylko - jak dotychczas - ochrona stanowisk reliktu epoki polodowcowej - modrzewnicy północnej (Chamedafne calyculata), ale również zachowanie cennego torfowiska wraz z przyległymi borami i lasami bagiennymi oraz stanowisk brzozy niskiej (Betula humilis), haczykowca błyszczącego (Hamatocaulis vernicosus) i innych zagrożonych gatunków roślin torfowiskowych.
Jak powiedziała PAP Agnieszka Zaborowska z olsztyńskiego RDOŚ, podstawą do wprowadzenia tych zmian była inwentaryzacja szaty roślinnej terenów przyległych do rezerwatu, wykonana na zlecenie Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Do tej pory jego granice obejmowały tylko część rozległego torfowiska powstałego w miejscu dawnego jeziora Sołtysek.
Inwentaryzacja wykazała m.in, że poza rezerwatem pozostawała bardzo cenna, południowa część torfowiska charakteryzująca się bogactwem rzadkich i ginących gatunków roślin, w tym większość populacji modrzewnicy północnej, czyli gatunku z rodziny wrzosowatych, dla ochrony którego utworzono ten rezerwat. Za objęciem ochroną przyległych terenów przemawiały też względy hydrologiczne.
Sołtysek jest jednym ze 111 rezerwatów w woj. warmińsko-mazurskim. Największym z nich jest rezerwat faunistyczny "Ostoja Bobrów na rzece Pasłęce", który zajmuje ponad 4,2 tys. ha. Najmniejszy - "Wyspę na jeziorze Partęciny Wielkie" w gminie Kurzętnik, o powierzchni 0,6 ha - utworzono w celu ochrony obuwika pospolitego, rośliny z rodziny storczykowatych.