Trwa ładowanie...
d3vkgq2
d3vkgq2

Warsaw Capital Market Summit 2014 - podsumowanie I dnia obrad

Warszawa, 22.10.2014 (ISBNews) - Setki decydentów zajmujących się inwestycjami na rynku kapitałowym, w tym zarządzający funduszami, analitycy i stratedzy rynków akcji z całego świata oraz prezesi największych polskich firm bierze udział w Warsaw Capital Market Summit 2014, by debatować o perspektywach rozwoju rynków kapitałowych w Polsce i regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Debata pierwszego dnia koncentrowała się na tym jak przyciągnąć nowe firmy do notowania na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, która pozostaje największym i najbardziej płynnym rynkiem giełdowym w regionie. 
Share
d3vkgq2

"Chcemy, żeby Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie utrzymała pozycję lidera w regionie oraz wzmocniła pozycję regionalnego centrum finansowego. Czas wielkich prywatyzacji dobiegł końca. Od 2008 r. z prywatyzacji przez giełdę Skarb Państwa pozyskał 42 mld zł. Pragnę jednak podkreślić, że w kolejnych latach, w każdym przypadku gdzie będzie to możliwe, ścieżka giełdowa pozostanie preferowaną formą przekształceń własnościowych" - powiedział minister skarbu panstwa, Włodzimierz Karpiński.

Prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski podkreślił, że GPW jest największym i najbardziej płynnym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej i wciąż oferuje ogromny potencjał wzrostu.

"Chcemy promować warszawską giełdę jako naturalny wybór dla tych z regionu, którzy szukają miejsca, do notowania. Naszym wyróżnikiem jest to, że oferujemy dostęp do inwestorów środkowoeuropejskich, większości inwestorów globalnych oraz do kapitału krajowego: funduszy emerytalnych i inwestycyjnych" - wskazał Tamborski.

d3vkgq2

Znaczenie nowoczesnych ram regulacyjnych oraz szerokiej oferty usług finansowych podkreśliła Iwona Sroka, Prezes Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW). "Musimy pracować razem, aby rozwijać rynki kapitałowe. Musimy oferować wyższy poziom usług. KDPW niedawno zaczął oferować usługi OTC dla banków" - powiedziała Prezes KDPW.

Po wstępnych przemówieniach uczestnicy Warsaw Capital Market Summit mogli wysłuchać prezentacji Petera Oppenheimera, głównego stratega globalnych rynków akcji w Goldman Sachs. Peter Oppenheimer powiedział, że choć tempo ożywienia gospodarczego głównych gospodarek świata jest poniżej tempa gdy wychodzono z poprzednich kryzysów, to mimo to rynki akcji powinny dawać obecnie wartość dodaną.

"Rentowności wszystkich instrumentów finansowych się obniżyły. Nawet mając portfel złożony w 100 procentach z obligacji wysokiego ryzyka nie da się osiągnąć 4-procentowej stopy zwrotu. Dlatego myślę, że jest wartość w rynku akcji" - powiedział Oppenheimer.

Strateg Goldman Sachs uważa, że gorsze zachowanie wschodzących rynków akcji nie powinno już długo mieć miejsca, ponieważ to słabsze zachowanie było spowodowane głównie przez obawy, że epicentrum kryzysu finansowego przenosi się do gospodarek wschodzących.

d3vkgq2

Wraz z ożywieniem globalnej gospodarki przedsiębiorstwa zarówno z rozwiniętych jak i wschodzących rynków będą chętniej korzystać z zapasów gotówki jakie zgromadziły w czasie kryzysu finansowego i wydawać je na dywidendy, skupy akcji, transakcje fuzji i przejęć i inwestycje kapitałowe, wspierając rynki akcji.

Po przemówieniu stratega Goldman Sachs rozpoczęły się debaty panelowe, w których udział wzięli szefowie działów rynku kapitałowego największych globalnych instytucji finansowych jak Barclays, Citigroup, JP Morgan oraz przedstawiciele zarządu GPW i lokalnych domów maklerskich. Debata skoncentrowała się na potencjale Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie do przyciągnięcia na nią nowych firm z Polski i z zagranicy.

Uczestnicy zgodzili się, Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych rynków do inwestycji kapitałowych w Europie. Niektórzy postrzegają ją nawet jako europejską bezpieczną przystań.

"Myślę, że z punktu widzenia inwestorów zagranicznych Polska jest postrzegana jako bezpieczna przystań w Europie, z giełdą, która odniosła sukces i spełnia regulacyjne standardy oraz z silną bazą krajowych inwestorów. W Polsce inwestorzy zagraniczni odpowiadają za 50% obrotów, podczas gdy w Turcji to około 70%, a w Rosji jakieś 95%" - podsumował Ken Robins, szef EMEA Equity Capital Markets w Citigroup Global Markets.

d3vkgq2

Warsaw Capital Market Summit 2014 jest czwartą edycją międzynarodowej konferencji, skupiającej się na najważniejszych wydarzeniach dotyczących rynków kapitałowych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wydarzenie łączy merytoryczną dyskusję o długofalowej perspektywie rozwoju globalnych rynków z możliwością spotkania i wymiany doświadczeń. Ubiegłoroczna edycja, odbywająca się pod nazwą "IPO Summit, Warsaw 2013", zgromadziła ponad 600 gości z 40 krajów.

(ISBnews)

d3vkgq2

Podziel się opinią

Share
d3vkgq2
d3vkgq2