Trwa ładowanie...

Warszawa ma już dość tego. Pilnuj bagażu, bo zapłacisz karę

Od 8 kwietnia za pozostawienie bagażu w warszawskim metrze będzie można zapłacić grzywnę do 500 zł.

Od 8 kwietnia za pozostawienie bagażu w warszwskim metrze będzie można zapłacić grzywnę do 500 złOd 8 kwietnia za pozostawienie bagażu w warszwskim metrze będzie można zapłacić grzywnę do 500 złŹródło: East News, fot: Marek Kowalczyk/REPORTER
d15csl6
d15csl6

Do stołecznych radnych z wnioskiem o nowelizację przepisów zwrócił się Zarząd Transportu Miejskiego. Radni zagłosowali jednomyślnie i uchwałę przyjęli. Zaostrzone przepisy zaczną obowiązywać 8 kwietnia - 14 dni po opublikowaniu uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

"Potrzeba wprowadzenia zmian w przepisach porządkowych wynika z doświadczeń służb Metra Warszawskiego, które zwracają uwagę na to, że Policja odstępuje od karania sprawców określonych zachowań, powołując się na fakt, że nie są one wprost wymienione w przepisach" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przyczepa niepotrzebna. Przewoził cały bagaż na dachu

Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Tomasz Kunert powiedział, że chodzi nie tylko o zmiany dotyczące bagażu. Do listy urządzeń, z których nie można korzystać w komunikacji miejskiej dodane zostały np. hulajnogi, czy wózki rowerowe.

d15csl6

- Dodano też zapisy zabraniające wchodzenia na dachy pojazdów, ich części zewnętrzne, do kabin sterowniczych oraz na wiaty przystankowe. Zaproponowaliśmy także dodanie zakazu pozostawiania bez opieki bagażu lub innych przedmiotów - powiedział. - Niestety, dość często mamy do czynienia z pozostawionymi bagażami, np. na stacjach metra, co na długi czas dezorganizuje funkcjonowanie podziemnej kolei i jest uciążliwe dla pasażerów - tłumaczy.

Zamknięcie stacji i sprawdzanie bagażu

Każdy taki przedmiot musi być sprawdzony przez specjalistyczne służby, co wiąże się z zamknięciem stacji i zatrzymaniem ruchu oraz ewakuacją pasażerów. Po wprowadzeniu proponowanych zmian możliwe będzie sankcjonowanie określonych zachowań przez policję.

Przyjęta uchwała wprowadza również zapis mówiący o tym, "że zabrania się zachowań, które mogą wywołać awaryjne lub nieplanowane zatrzymanie pojazdu albo wymuszających zmianę wyznaczonej trasy".

d15csl6

Kodeks wykroczeń przewiduje za złamanie przepisów porządkowych karę nagany bądź grzywny do 500 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15csl6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15csl6