Wartości emisji zagranicznych w '13 powinna być niższa niż w '12 - Kowalczyk, MF

19.09. Warszawa (PAP) - Wartość emisji zagranicznych w 2013 roku powinna być niższa niż w 2012 roku - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że jeszcze w...

19.09.2012 | aktual.: 19.09.2012 09:23

19.09. Warszawa (PAP) - Wartość emisji zagranicznych w 2013 roku powinna być niższa niż w 2012 roku - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk. Dodał, że jeszcze w bieżącym roku MF może się pojawić na rynkach zagranicznych, a obecnie w grę wchodzi rynek japoński i potencjalna emisja w trybie publicznym.

"Jeżeli sytuacja na rynkach zagranicznych będzie korzystna lub pogorszą się warunki na polskim rynku nie wykluczamy emisji obligacji na rynkach międzynarodowych jeszcze w tym roku. Wybór rynku i kwota uzależniona będzie od bieżącej sytuacji na danym rynku. Nie planujemy jednak wielkich emisji" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Kowalczyk.

"Przyglądamy się rynkowi japońskiemu. Wydaje się, że otwierają się perspektywy pojawienia się na tym rynku z emisją publiczną. Ewentualna emisja powiązana będzie z naszym powrotem na ten rynek i dywersyfikacją bazy inwestorów, i również promocją polskiego rynku obligacji" - dodał.

Wiceminister poinformował również, że wartość emisji na rynkach zagranicznych w przyszłym roku powinna być niższa niż w 2012 roku.

"Skala wartości emisji zagranicznych w 2013 roku powinna być niższa niż w 2012 roku. Nie wykluczamy emisji zagranicznej zarówno w tym roku, jak i w pierwszych dwóch miesiącach przyszłego roku. Na styczeń-luty przypada bowiem ok. 65 proc. naszych całorocznych potrzeb walutowych" - poinformował.

NA RYNEK NAPŁYWA STABILNY, DŁUGOTERMINOWY KAPITAŁ ZAGRANICZNY

Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk podkreślił również, że na polski rynek SPW cały czas napływa stabilny, długoterminowy kapitał zagraniczny.

"Inwestorzy nabywający polskie obligacje złotowe, jak i nominowane w walutach obcych, są w dużym stopniu inwestorami stabilnymi, długoterminowymi. Sukcesywnie napływa na polski rynek długu kapitał zagraniczny, w tym również z funduszy rządowych i banków centralnych" - powiedział.

"Jesteśmy w bieżącym kontakcie z inwestorami zagranicznymi, którzy bardzo dobrze oceniają perspektywy inwestycji w nasze papiery skarbowe. Rozszerza się również grono nabywców polskich obligacji, w tym roku szczególnie widoczny jest napływ środków od nowych inwestorów z USA, Azji i Bliskiego Wschodu, a nawet z Ameryki Południowej" - dodał.

MF CHCE WYDŁUŻYĆ DOSTĘP DO FCL WYGASAJĄCEJ W STYCZNIU '13

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć dostęp do FCL z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która wygasa w styczniu 2013 roku.

"Chcielibyśmy wydłużyć dostęp do elastycznej linii kredytowej (FCL) z MFW, w kwocie zbliżonej do obecnej, czyli ok. 30 mld USD" - poinformował Kowalczyk.

"Prowadzone są w tej sprawie rozmowy" - dodał.

W maju 2009 r. MFW zaakceptował jednoroczną umowę w ramach elastycznej linii kredytowej. Umowa wygasła 5 maja 2010 r., a została odnowiona 2 lipca 2010 r. Umowa, tak jak poprzednia, opiewała na 13,69 mld SDR, czyli ok. 20,43 mld dol. W styczniu 2011 r. MFW wydłużył o dwa lata okres obowiązywania przyznanej Polsce elastycznej linii kredytowej i zwiększył dostępne fundusze do 19,166 mld SDR, czyli ok. 30 mld dol.

NA POCZĄTKU '13 KREDYT Z EBI; PLANOWANA TEŻ POŻYCZKA Z BŚ W WYSOKOŚCI 750 MLN EUR

Na początku 2013 roku resort finansów planuje pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w dalszej części roku możliwy jest także kredyt z Banku Światowego w wysokości 750 mln euro.

"Zakładamy, że w przyszłym roku wartość kredytów z EBI będzie wyższa niż z BŚ" - powiedział Kowalczyk.

"Na początku przyszłego roku planowane jest ciągnięcie kredytu z EBI. Prowadzone są również rozmowy na temat wypłaty drugiej transzy kredytu z BŚ w przyszłym roku w wysokości 750 mln euro" - dodał.(PAP)

bg/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansedługwaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)