Trwa ładowanie...
d1b5nyq

Wątpliwe umowy krajów UE ze Szwajcarią ws. zaległych podatków

Niemcy i Wielka Brytania mają podpisać umowy ze Szwajcarią, by odzyskać zaległe podatki od swych obywateli, którzy ulokowali pieniądze w tym kraju. Duże wątpliwości KE budzą jednak zapisy w kwestiach stawki podatku i dostępu do danych nieuczciwych podatników.

d1b5nyq
d1b5nyq

Jak poinformowało PAP unijne źródło, na mocy porozumienia między UE a Szwajcarią ws. oszczędności, w ubiegłym roku Szwajcaria zwróciła Unii ok. 330 mln euro podatku. - Jednak unijną legislacją nie są objęte "historyczne" płatności, dlatego też, by je odzyskać, kraje zawierają oddzielne umowy - wyjaśnił informator. Dodał, że w zamian Szwajcaria stawia jednak określone warunki, które wzbudzają wątpliwości Brukseli.

Chodzi m.in. o nieujawnianie danych nieuczciwych podatników. - Jest to umowa typu: oddamy wam pieniądze, ale nie zadawajcie pytań (o dane podatników) - powiedział informator PAP. Tymczasem KE od dawna zabiega o automatyczną wymianę informacji ze Szwajcarią, by zmniejszyć zjawisko unikania płacenia podatków przez obywateli UE.

Druga kwestia budząca wątpliwości - jak wskazało źródło - to stawka zaległego podatku, który w UE wynosi 35 proc. Tymczasem w dwustronnych umowach Niemiec i Wielkiej Brytanii ze Szwajcarią stawka ta jest równa zwyczajowej stawce podatku od oszczędności w tych krajach - w Niemczech wynosi ona 26 proc. - W takiej sytuacji nie ma zachęty do płacenia podatków - podkreśliło źródło.

Jak poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska, komisarz UE ds. podatkowych Algirdas Szemeta ma uzasadnione obawy, że niektóre kwestie regulowane w umowach ze Szwajcarią "nakładają się z obszarami regulowanymi unijną dyrektywą o oszczędnościach oraz z zapisami porozumienia UE ze Szwajcarią w tym zakresie". KE dodaje, że komisarz prowadzi "konstruktywne rozmowy" z Niemcami i Wielką Brytanią, a "wkrótce wystosuje formalną opinię do tych krajów". Berlin i Londyn nadal mogą zmienić zapisy umów, ponieważ nie zostały jeszcze ratyfikowane.

Jak napisał w poniedziałek "Financial Times", zgodnie z umowami właściciele rachunków w szwajcarskich bankach będą mogli uregulować swoje sprawy podatkowe, jednorazowo uiszczając podatki od ukrywanych aktywów oraz wypełniając deklarację płacenia podatków w przyszłości. Według szacunków gazety, umowy mogłyby wygenerować 7 mld funtów dla Londynu i 20 mld euro dla Berlina.

Z Brukseli Julita Żylińska

d1b5nyq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b5nyq