Ważna wiadomość dla osób, które zastrzegły PESEL. Resort zabrał głos
Od listopada 2023 roku, użytkownicy aplikacji mObywatel zyskali możliwość zabezpieczenia numeru PESEL bezpośrednio za jej pośrednictwem. To rozwiązanie, opracowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, ma przeciwdziałać wypaczonym praktykom, takim jak zaciąganie kredytów na cudze dane.
Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przykłady opisane przez Ministerstwo Cyfryzacji obrazują funkcjonowanie systemu. Przykładowo, po zakupie sprzętu AGD, Ania musiała czekać 30 minut na ponowne zabezpieczenie swojego numeru PESEL.
Z kolei Marcin, nie wiedząc o zablokowanym PESEL-u, odkrył w banku, że musi czekać 12 godzin na dostęp do środków. Takie rozwiązania są kluczowe w zapobieganiu oszustwom "na wnuczka" czy "na policjanta".
Numer PESEL może wymagać odblokowania w różnych sytuacjach, jak podpisywanie umów z firmami lub instytucjami, takimi jak banki, wierzyciele, notariusze czy operatorzy telekomunikacyjni.
Zastrzeżenie numeru PESEL
Od 1 czerwca 2024 roku, jeśli ktoś spróbuje zaciągnąć kredyt z użyciem zastrzeżonego PESEL-u, poszkodowany nie będzie zobowiązany do spłaty długu. Wszystkie instytucje finansowe będą musiały weryfikować dane w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL przed zatwierdzeniem umowy pożyczki.
W razie zagubienia dowodu osobistego, automatycznie aktywowane jest zabezpieczenie numeru PESEL, bez wpływu na wydanie nowego dokumentu. Już ponad 4 miliony Polaków skorzystało z tej formy ochrony.