Ważna zmiana w Polskim Ładzie. Sejm robi porządek z PIT‑2
Polski Ład narobił problemów już wielu osobom, ale PiS próbuje jakoś łatać dziurawe przepisy. W czwartek w Sejmie udało się wprowadzić ważną zmianę dotyczącą PIT-2. Chodzi o nowelizację ustawy ustalającej terminy poboru i sposób wyliczania zaliczki na PIT.
W noweli zawarto mechanizm przedłużonego terminu poboru i wpłaty zaliczek, który został 7 stycznia wprowadzony rozporządzeniem ministra finansów. Nowelizacja rozstrzyga też, że płatnik ma stosować zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym. PIT-2 będzie mógł też złożyć emeryt lub rencista, który złoży do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej.
Wnioski PIT-2 złożone na dotychczasowych wzorach zachowają moc, co oznacza, że nie trzeba będzie ich ponownie składać.
Rząd tłumaczył wcześniej, że za styczeń obowiązywać będą przepisy rozporządzenia, a od lutego regulować tę kwestię będzie ustawa. Dodawał, że wprowadzane zmiany nie wpływają na mechanizm zastosowany lub wdrażany przez płatnika na podstawie rozporządzenia.
Zerowy VAT na żywność. "Nie gwarantujemy obniżki cen"
Oznacza to, że wysokość zaliczek u pracowników czy zleceniobiorców, którzy osiągają miesięczny przychód do 12 tys. 800 zł brutto, powinna być pobierana w wysokości nie wyższej niż kwota zaliczki obliczanej na zasadach obowiązujących 31 grudnia 2021 r. Jeśli pracownik otrzymał niższe wynagrodzenie za styczeń, ma otrzymać wyrównanie od pracodawcy.
Ustawa zawiera również rozwiązania dotyczące firm, które zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami.
Od 1 stycznia br. kwota wolna od podatku została podwyższona do 30 tys. zł, a to z kolei powoduje niższe wpływy na Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) i Zakładowy Fundusz Aktywności (ZFA), które w dużym stopniu opierają się na zaliczkach na podatek dochodowy od wynagrodzeń pracowników. Aby temu przeciwdziałać, ZFA i ZFRON mają być zasilone ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Ustawa przewiduje, że pracodawca otrzyma wsparcie ze środków PFRON, jeśli jest: zakładem aktywności zawodowej, zakładem pracy chronionej, podmiotem, który utracił status zakładu pracy chronionej, ale zatrudnia co najmniej 15 pracowników (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy), posiada wskaźnik zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w wysokości co najmniej 18 proc. lub 25 proc. oraz zachował ZFRON.