Trwa ładowanie...

Wbrew globalnym rynkom

Wtorkowa sesja rozpoczęła się na warszawskim parkiecie od lekkiej przeceny. Pomimo iż na zachodnich parkietach dominował dzisiaj kolor zielony, warszawskim bykom nie udało się przez całą sesje osiągnąć nawet chwilowej przewagi.

Share
Wbrew globalnym rynkom
Źródło: Fotolia, Fot: lassedesignen
dg1wfcp

Spadki nie były głębokie, na parkiecie dominował marazm, którego przyczyny trudno wytłumaczyć. Na dzisiejszej sesji obroty były niewielkie – nie przekroczyły 650 mln zł. Indeks spółek o największej kapitalizacji WIG20 na zamknięciu stracił 0,32 proc., a szeroki WIG – 0,26 proc. Analizując sektory, to wzrosty były udziałem spółek telekomunikacyjnych i informatycznych.

Wśród spółek o największej kapitalizacji w pierwszej połowie sesji wyróżniała się ukraińska spółka Kernel, która jako jedna z nielicznych była po zielonej stronie rynku. Jednakże po godzinie 15.00 kurs zaczął gwałtownie tracić na wartości i ostatecznie spółka przeceniła się aż 2,59 proc. Poniżej wczorajszego zamknięcia notowany był również Lotos (-1,21 proc.). Analitycy DM PKO BP, w raporcie z 19 maja, podwyższyli rekomendację Lotosu do „kupuj” z „trzymaj”, ustalając nową wyższą cenę docelową na poziomie 42,2 zł. Zdaniem specjalistów wraz z rozwiązaniem problemów związanych ze złożem Yme i zakupem aktywów Heimdal rafineryjna spółka zyskała nową perspektywę rozwoju. Wzrost marży rafineryjnej i podwojenie wydobycia ropy naftowej będą miały pozytywny wpływ na tegoroczne wyniki. Na spadkowym biegunie znalazły się także akcje Eurocashu (-4,13 proc.), Tauronu (-2,40 proc.), LPP (-2,14 proc.), PKN-u (-1,78 proc.), BZWBK (-1,35 proc.), Synthosa (-1,06 proc.), PGNiG (-1,05 proc.), KGHM-u (-0,85 proc.), mBanku (-0,38
proc.) i JSW (-2,03 proc.). Prezes węglowej spółki poinformował, iż JSW planuje do 2016 roku podwoić moc swoich elektrowni. Sporym zainteresowaniem kupujących cieszyła się natomiast PGE, która zwiększyła kapitalizację na wtorkowej sesji o blisko dwa procent. Końcówka sesji należała do banków, trzy z nich PKO, Pekao i Alior zakończyły sesję na plusach.

dg1wfcp

Wśród spółek na szerokim rynku wyróżniały się akcje Ciechu (+3,46 proc.) i PKP Cargo (+2,29 proc.). Ciech dzisiaj notowany był pierwszy raz bez prawa do dywidendy w wysokości 1,13 zł za jedną akcję. Na przeciwnym spadkowym biegunie znalazł się Wawel, który tracił we wtorek 3,11 proc.

Statystyka wtorkowej sesji wskazuje na przewagę strony podażowej. Spółek, które zyskiwały na wartości, było 37 proc. Przy 45 proc. spółek tracących. Główny barometr warszawskiej giełdy znajduje się od marca w trendzie horyzontalnym, pomiędzy istotnym wsparciem na 50 000 pkt a ważną barierą oporu na poziomie 53 000 pkt. Wtorkowa sesja, pomimo sprzyjających warunków na giełdach zagranicznych, nie przybliżyła nas do rozwiązania zagadki związanej z zakończeniem stagnacji i zapoczątkowaniem nowego trendu na warszawskim parkiecie.

Grzegorz Skrzyczyński
Makler DM BZ WBK S.A.

dg1wfcp

Podziel się opinią

Share
dg1wfcp
dg1wfcp