Trwa ładowanie...
d1w71ci

Wchodzi w życie ustawa o służbie celnej

W sobotę wchodzi w życie Ustawa o Służbie Celnej. Porządkuje ona m.in. kompetencje nadzoru nad rynkiem gier, do tej pory rozrzucone po różnych organach resortu finansów.

d1w71ci
d1w71ci

Z urzędów skarbowych przenoszone są kompetencje poboru podatku od gier, co - w opinii resortu finansów - umożliwi lepszą kontrolę poboru tego podatku w połączeniu z kontrolami automatów i salonów gier.

Nowe prawo porządkuje kompetencje w zakresie wydawania pozwoleń na urządzanie gier, przesuwając je do pionu celnego resortu finansów - wyjaśnił PAP w sobotę wiceminister finansów, Szef Służby Celnej Jacek Kapica. Uważa on, że do realizacji tych zadań nie są konieczne czynności operacyjno-rozpoznawcze.

Sobotnia "Rzeczpospolita" napisała, cytując list do premiera Związku Zawodowego Celnicy PL, że "od początku listopada 2009 r. hazard w 100 proc. będzie nadzorowany przez Służbę Celną, którą jednocześnie pozbawiono realnych możliwości skutecznej walki z patologiami w tym sektorze". Problem w tym, że celników nie wyposażono w odpowiednie uprawnienia operacyjno-rozpoznawcze - bez nich skuteczna walka z patologią będzie fikcją - ostrzegają.

Zdaniem Kapicy Ustawa o Służbie Celnej daje funkcjonariuszom celnym wystarczające kompetencje do ujawniania nieprawidłowości na funkcjonującym rynku automatów o niskich wygranych. "Ustawa ta nie zabiera żadnych dotychczasowych uprawnień, a wręcz przeciwnie daje nowe w postaci przeprowadzenia eksperymentu gry. Celem tego eksperymentu jest ujawnienie, czy automat posiada funkcję kumulacji, która umożliwia przekraczanie ustawowej wysokości wygranej" - napisał w komunikacie wiceminister.

d1w71ci

- Bez stosowania czynności operacyjnych funkcjonariusze celni w 2004 roku, kiedy to Służba Celna przejęła kontrolę legalności automatów, zatrzymali blisko 3500 sztuk nielegalnych automatów, podczas gdy na rynku funkcjonowało 7000 sztuk legalnych. W tym roku było to 200 sztuk, w związku z legalizowaniem tych automatów w ostatnich latach. W ciągu ostatnich pięciu lat Służba Celna zatrzymała blisko 10000 nielegalnych automatów - poinformował Kapica.

Jego zdaniem, wraz z wejściem nowej ustawy o Służbie Celnej, obecny rynek gier hazardowych będzie lepiej nadzorowany i kontrolowany niż dotychczas.

MF uważa, że po uchwaleniu ustawy o grach liczbowych i hazardowych, potrzebna będzie analiza, czy w związku z zakazem hazardu ulicznego w perspektywie kilku lat, dotychczasowe kompetencje będą odpowiadały potrzebom ujawniania nieprawidłowości i skutecznego egzekwowania prawa.

- Jeżeli w wyniku analiz zostanie sformułowany wniosek o konieczności posiadania przez Służbę Celną pewnych kompetencji operacyjnych, jak np. obserwacja, to stosowna inicjatywa legislacyjna Ministra Finansów zostanie podjęta - czytamy w informacji wiceministra.

d1w71ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w71ci