Trwa ładowanie...
d2ng2b2
01-01-2016 07:05

Wchodzi w życie ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych

Polepszenie sytuacji przedsiębiorców między innymi w kwestiach płynności finansowej ma na celu wchodząca wraz z Nowym Rokiem nowelizacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Sejm przyjął ustawę 9 października, wkrótce po tym podpisał ją prezydent Andrzej Duda.

d2ng2b2
d2ng2b2

Głównym zadaniem noweli zainicjowanej przez Ministerstwo Gospodarki jest przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym.

W wywiadzie udzielonym PAP w październiku ówczesny wiceminister gospodarki, a obecnie wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj tłumaczył, że nowelizacja ustawy o terminach zapłaty została przeprowadzona w związku z problemem zatorów płatniczych. "Może ona w przyszłości przynieść istotne skutki społeczne i gospodarcze. Wprowadziła bowiem jednolity i logiczny system ustalania wysokości odsetek od zaległości" - podkreślił.

Najważniejsze zmiany to między innymi wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowanie wysokości tych odsetek. Nowe przepisy wprowadzają również zmiany w zakresie naliczania odsetek maksymalnych, które stanowić będą dwukrotność odpowiednio - odsetek ustawowych (kapitałowych) lub odsetek ustawowych za opóźnienie.

Zgodnie z nowelizacją relacja między odsetkami kapitałowymi i za opóźnienie zostanie ustalona na stałym poziomie - odsetki za opóźnienie będą wyższe od odsetek kapitałowych.

d2ng2b2

Identyczna relacja zostanie zachowana między odsetkami maksymalnymi kapitałowymi a maksymalnymi za opóźnienie. Tym samym zaakcentowana zostanie funkcja sankcyjna odsetek za opóźnienie. Ponadto również odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie w obrocie profesjonalnym będą wyższe niż w obrocie konsumenckim, co ma wzmocnić pożądane postawy płatnicze w obrocie gospodarczym.

W razie wzrostu stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, wzrost poziomu odsetek maksymalnych będzie zbliżony do wzrostu stóp rynkowych.

Haładyj wyjaśnił, że "symulacje wskazują, że przy dzisiejszym systemie stopa zadłużenia gwałtownie wzrośnie, gdy wzrosną stopy procentowe". "Przy zastosowaniu nowego algorytmu ten wzrost zadłużenia jest bardzo stonowany, dzięki czemu nie trzeba się będzie głowić, za rok za dwa, co zrobić z zadłużeniem, które kilkukrotnie skoczyłoby do góry, gdyby nie ta zmiana prawa" - zaznaczył Haładyj.

d2ng2b2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ng2b2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj