Węglokoks może zadebiutować na GPW w tym roku, KW w '14 - MSP
04.04. Warszawa (PAP) - Oferta publiczna Węglokoksu może się odbyć w tym roku, a Kompanii Węglowej w przyszłym roku - poinformował w czwartek Paweł Tamborski, wiceminister...
04.04.2013 | aktual.: 04.04.2013 12:08
04.04. Warszawa (PAP) - Oferta publiczna Węglokoksu może się odbyć w tym roku, a Kompanii Węglowej w przyszłym roku - poinformował w czwartek Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.
"W projekcie prywatyzacji wpisaliśmy awansem, trochę zbyt optymistycznie, że w latach 2012-13 będziemy się przymierzać do prywatyzacji Węglokoksu, Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego. Realnym projektem na dziś jest Węglokoks, analizujemy ten przypadek" - powiedział Tamborski podczas konferencji branżowej CEE Mining.
"Projekt debiutu Węglokoksu jest rozważany na ten rok" - powiedział dziennikarzom Tamborski.
Poinformował, że w przyszłym roku na GPW wejść może Kompania Węglowa.
"W rozmowach z prezes KW ustaliliśmy, że w 2013 roku spółka powinna dokończyć proces restrukturyzacji i przygotować się do potencjalnej transakcji. Taka transakcja wstępnie planowana jest na 2014 rok" - powiedział wiceminister.
Trzecia ze spółek z sektora górniczego, Katowicki Holding Węglowy, ma się na razie skoncentrować na rozwoju.
"KHW przeszedł przez trudny proces restrukturyzacji finansowej, uzyskał oddech, może się teraz koncentrować na inwestycjach. Mam nadzieję, że w latach kolejnych KHW będzie się mógł przymierzyć do debiutu" - powiedział wiceminister.
Tamborski powtórzył, że Skarb Państwa nie planuje w najbliższym czasie sprzedaży pakietu akcji JSW.
Ministerstwo Gospodarki pracuje obecnie nad aktualizacją strategii dla sektora górniczego.
"Analizując dotychczasowe procesy przekształceń własnościowych w polskim górnictwie, trzeba stwierdzić, że nie można się ograniczyć do jednej formy przekształceń. Różne formy powinny być dopuszczalne, pracujemy nad zmianą strategii i tego typu zapisy będziemy proponować. Muszą być spełnione dwa warunki brzegowe: możliwość wpływu na sytuację na rynku węgla i zgoda społeczna" - powiedział podczas konferencji Maciej Kaliski, dyrektor departamentu górnictwa MG.
"Nie należy unikać i wykluczać konsolidacji podmiotów górniczych. W tym zakresie również pracujemy przy aktualizacji polityki gospodarczej. Należy również brać pod uwagę możliwość konsolidacji z przedsiębiorstwami z innych sektorów, choćby z sektorem elektroenergetycznym. Niewykluczone, że mogą być interesujące połączenia z sektorem naftowym, czy gazowniczym" - dodał Kaliski.(PAP)
pel/ asa/