Trwa ładowanie...
d3tfqst
04-04-2017 14:19

Węzły indywidualne dla Warszawy - zamknięcie projektu (opis)

Veolia Energia Warszawa ukończyła realizację projektu "Węzły indywidualne dla Warszawy", który umożliwił mieszkańcom korzystanie z ciepłej wody z sieci ciepłowniczej. Zlikwidowane zostały piecyki gazowe. Koszt wyniósł ponad 110 mln zł.

d3tfqst

Inwestycja trwała 5 lat i była jednym z największych projektów realizowanych w Grupie Veolia w ostatnich latach. Projekt objął swoim zasięgiem kilka dzielnic Warszawy: Mokotów, Wolę, Pragę Południe, Żoliborz, Bielany, Śródmieście i Ochotę.

Zgodnie z informacją podaną przez Veolia Warszawa, realizacja projektu umożliwia mieszkańcom budynków m.in. prowadzenie własnej gospodarki ciepłem, czyli samodzielne podejmowanie decyzji o tym, w jakim terminie i przy jakiej temperaturze zostanie włączone i wyłączone ogrzewanie w budynku.

"Projekt został zrealizowany z myślą o mieszkańcach Warszawy, jak i samym mieście. Zarządcy i administratorzy budynków, które posiadają węzły indywidualne, mają możliwość zarządzania zapotrzebowaniem na ciepło i zużyciem ciepła. To również projekt, który znacząco podnosi komfort życia mieszkańców przez dostęp do centralnego ogrzewania i ciepłej wody jednocześnie. Do tych dwóch aspektów - ekonomicznego i społecznego, należy dodać również wymiar środowiskowy projektu. Inwestycja przekłada się na zmniejszenie strat ciepła oraz efektywne gospodarowanie energią" - poinformował dyrektor generalny i prezes zarządu Veolii Energii Warszawa Jacky Lacombe.

Projekt, którego pełna nazwa to "Wymiana wymiennikowych węzłów grupowych na indywidualne węzły cieplne wraz z modernizacją komunalnej sieci ciepłowniczej, w rejonach zwartej zabudowy wielorodzinnej m.st. Warszawy, na obszarach o przekroczonych dopuszczalnych poziomach zanieczyszczeń powietrza" dotyczył likwidacji 111 węzłów grupowych i budowy 811 indywidualnych węzłów cieplnych oraz ok. 41 km sieci ciepłowniczej preizolowanej, która finalnie zastąpiła kanałową sieć ciepłowniczą wybudowaną w latach 60-tych.

d3tfqst

W ramach projektu prowadzone były także działania edukacyjne służące podnoszeniu świadomości mieszkańców i administratorów w zakresie "racjonalnego gospodarowania energią w budynku". Polegały one na organizacji szkoleń na temat efektywności energetycznej oraz zagadnień związanych z termomodernizacją w aspektach: technicznym i finansowym. W 61 spotkaniach wzięło udział ok. 750 osób.

"Projekt ten był realizowany bardzo sprawnie, a jego efekty przyczyniają się istotnie do ochrony środowiska oraz zdrowia mieszkańców Warszawy. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy ostatecznym celem podejmowanych działań jest poprawa warunków zdrowia i życia oraz stanu środowiska. Na uwagę zasługuje również fakt, iż modernizacja systemu ciepłowniczego miasta wpisuje się bezpośrednio w plan działań zmierzających do ograniczenia problemu smogu poprzez inwestycje w rozwój tzw. ciepła systemowego. Wyrażam nadzieję, że doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji tego projektu oraz jego efekty będą inspiracją dla podejmowania podobnych działań przez zarządców sieci ciepłowniczych innych miast w Polsce" - powiedział dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy Guido Beltrani.

Jak podano w komunikacie prasowym, koszt realizacji całej inwestycji wyniósł ponad 110 mln zł, z czego ok. 35 mln zł stanowiła refundacja ze strony szwajcarskiej. Projekt uzyskał dotację ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy będącego formą bezzwrotnej pomocy finansowej przyznanej przez rząd Szwajcarii Polsce i pozostałym państwom członkowskim UE, które przystąpiły do jej struktur od 1 maja 2004 r.

Program Szwajcarski ma na celu zmniejszenie różnic w rozwoju społeczno-gospodarczym pomiędzy Polską a wysoko rozwiniętymi krajami UE oraz niwelowanie tych różnic na terytorium Polski, szczególnie pomiędzy ośrodkami miejskimi a słabo rozwiniętymi obszarami peryferyjnymi, określonymi jako obszary tzw. koncentracji geograficznej (województwa: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie). Program będzie realizowany w Polsce do 14 czerwca 2017 r.

d3tfqst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tfqst