Wicepremier Janusz Piechociński z misją gospodarczą w Kazachstanie
Wicepremier, minister gospodarki rozpoczyna w piątek misję gospodarczą w Kazachstanie. W Astanie spotka się m.in. z przedstawicielami kazachstańskiego rządu. Misji towarzyszą polscy przedsiębiorcy, którzy będą starali się nawiązać kontakty z firmami z tego kraju.
21.11.2014 06:35
Piechociński ma spotkać się w Astanie i rozmawiać o współpracy gospodarczej m.in. z wicepremierem tego kraju Bachytżanem Sagintajewem, ministrem ds. inwestycji i rozwoju Asetem Isekieszewem oraz ministrem gospodarki Jerbołatem Dosajewem.
W stolicy azjatyckiego kraju otworzy też Forum Gospodarcze Polska-Kazachstan, w którym wezmą udział przedstawiciele polskiego i kazachskiego biznesu. Wśród firm, które towarzyszą misji gospodarczej, są m.in. przedstawiciele KGHM Polska Miedź, ArcelorMittal Poland, Petrolinvest, PESA Bydgoszcz, Selena, Unibep, Terminalu Przeładunkowego Medyka, PKP LHS oraz Waimea Holding. Podczas misji odbędzie się także VI posiedzenie Polsko Kazachstańskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.
Jak mówi prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomir Majman - który jest również członkiem delegacji - misja jest elementem polskiej strategii szukania nowych rynków dla polskiego biznesu poza Unią Europejską. "Kazachstan aż się prosi o to, aby być obiektem zainteresowania polskich eksporterów. Jest to jeden z bogatszych krajów Azji Środkowej, z dynamicznym rynkiem wewnętrznym i rozwijającą się klasą średnią. Jest to także kraj, w którym jak na drożdżach wyrastają nowe inwestycje i prowadzone są różne programy inwestycyjne, budowlane, miejskie, komunalne" - powiedział PAP
Jak dodał, Polska ma już swój udział w tych inwestycjach, ale chciałaby aby był on większy. "Trzeba pamiętać również o tym, że Kazachstan to kraj, który jest żywą tablicą Mendelejwa. Chcielibyśmy mieć swój udział w sektorze surowców naturalnych w Kazachstanie. Ten kraj potrzebuje też dokładnie tych produktów i usług, w których jesteśmy dobrzy - mam na myśli budownictwo, maszyny, zielone technologie, przemysł spożywczy. Kazachstan jest także państwem, w którym parasol rządowy jest warunkiem zaistnienia polskich firm. Stąd obecność premiera Piechocińskiego" - dodał Majman.
Szef PAIiIZ podkreślił też, że Kazachstan stwarza bardzo dobre warunki współpracy dla eksporterów i inwestorów. "Jest tam niewiele ograniczeń, jeśli w ogóle są, dla biznesu zagranicznego" - podsumował.
Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Biorąc pod uwagę całościową wymianę handlową naszego kraju z zagranicą, Kazachstan w 2013 r. był 39. partnerem handlowym Polski pod względem wielkości polskiego eksportu i 40. partnerem pod względem wielkości polskiego importu, na 250 krajów i terytoriów zależnych, z którymi prowadzimy wymianę handlową. Biorąc pod uwagi wyniki handlu za 9 miesięcy 2014 r. Kazachstan był odpowiednio 43. i 26. partnerem handlowym Polski.
W 2013 r. 1454 polskie firmy eksportowały towary do Kazachstanu (na 43,2 tys. firm zajmujących się w Polsce eksportem), a 116 - importowały (na 46,7 tys. firm zajmujących się w Polsce importem). W okresie styczeń-wrzesień 2014 r. dane te wynosiły odpowiednio: eksport - 1235 firmy (na 35,8 tys. firm -eksporterów), import - 96 firm (na 43,7 tys. firm - importerów).
W polskim eksporcie do Kazachstanu w 2013 r. najważniejszą rolę odrywały produkty przemysłu chemicznego (wartość to 131,1 mln USD, udział - 21,9 proc.). W tej grupie towarów największe znaczenie odgrywają leki i wyroby farmaceutyczne, kosmetyki oraz kity i masy uszczelniające.
Równie ważne były maszyny i urządzenia elektro-mechaniczne (124,9 mln USD, udział 20,9 proc.), przy czym w tej grupie towarów największe znaczenie odgrywają piece oraz urządzenia grzewcze. Kazachstan importuje też z Polski sporo artykułów rolno-spożywczych (95,9 mln USD, udział 16,1 proc.), w szczególności jabłka, wieprzowinę oraz produkty mleczne.
Z kolei import z Kazachstanu w 2013 r. zdominowany był przez produkty mineralne. Wartość dostaw tych towarów do Polski wyniosła 468,3 mln USD i stanowiła prawie 80 proc. udziału w całkowitym imporcie. W szczególności były to gaz propan butan (LPG), frakcje ropy naftowej oraz węgiel.
Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, polskie inwestycje bezpośrednie w Kazachstanie na koniec 2013 r. wyniosły 120,7 mln USD (według danych kazachstańskich: 53,3 mln USD na koniec I kwartału 2014 r.). W Kazachstanie zarejestrowanych jest ok. 160 podmiotów gospodarczych z udziałem kapitału polskiego.
Najważniejszym obszarem działalności polskich firm w Kazachstanie jest branża naftowo-gazowa, w tym poszukiwanie i zagospodarowanie złóż ropy naftowej oraz gazu ziemnego oraz sektor farmaceutyczny. Polskie firmy obecne są także w sektorze elektroenergetycznym, infrastruktury szynowej, budownictwie i sektorze materiałów budowlanych, przemyśle maszynowym i urządzeń transportowych, produkcji rur z tworzyw sztucznych, a także w przemyśle wyrobów chemii użytkowej.
Piechociński w piątek w Astanie ma spotkać się także z przedstawicielami Polonii. W sobotę planowany jest powrót do Polski.
Z Astany Łukasz Osiński