Widać pierwsze oznaki wychodzenia firm budowlanych z kryzysu
Poprawiająca się sytuacja finansowa firm budowlanych wskazuje na pierwsze
oznaki wychodzenia branży z kryzysu, z którym zmagała się od lat - oceniają eksperci firmy
Deloitte. Dodali, że wartość projektów inwestycyjnych w Polsce wzrośnie o 3,9 proc. w 2014 r.
Z raportu European Powers of Construction wynika, że wartość inwestycji budowlanych w Polsce w 2013 roku wyniosła 44 mld euro, czyli 11,4 proc. PKB, co pod względem wartości daje siódme miejsce w Europie. Dla porównania, w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii wartość tych inwestycji wyniosła odpowiednio 270 mld, 241 mld i 160 mld euro. Autorzy firmy doradczej Deloitte spodziewają się, że wartość projektów inwestycyjnych w Polsce wzrośnie o 3,9 proc. w 2014 roku, a w 2015 o 5,4 proc.
W innym raporcie Deloitte "Polskie spółki budowlane 2013 - kluczowi gracze, perspektywy rozwoju i dywersyfikacji" stwierdzono, że "poprawiająca się sytuacja finansowa firm budowlanych wskazuje na pierwsze symptomy wychodzenia branży z kryzysu, z którym zmagała się w latach ubiegłych". "Jednak sektor musi nadal zmagać się z problemami, którym stawiał czoła w ostatnich dwóch latach" - wskazano. Dodano, że przychody największych spółek budowlanych spadły w 2013 roku o 6,7 mld zł, ale wyniki operacyjne oraz netto były na lepszym poziomie niż rok wcześniej.
W ocenie Deloitte istotna dla rozwoju polskiej branży budowlanej będzie współpraca między wykonawcami a inwestorami publicznymi, tak by najlepiej wykorzystać szansę związaną z nową perspektywą UE na lata 2014-2020. W Polsce największych nakładów można spodziewać się w budownictwie drogowym, kolejowym, energetycznym i hydro-inżynieryjnym.
Zdaniem ekspertów "kluczowymi czynnikami determinującymi rozwój tego sektora są: wzrost gospodarczy, konieczność modernizacji przestarzałej infrastruktury, dostępność środków z budżetu UE, a także dostępność finansowania ze źródeł publicznych i prywatnych". "Dodatkowo szansą dla rozwoju polskiego budownictwa jest rosnąca popularność inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)" - mówi Jarosław Dąbrowski, dyrektor w dziale doradztwa finansowego Deloitte.
W ramach perspektywy finansowej 2014-2020 Polska ma otrzymać 82,5 mld euro z UE, w tym 27,4 mld euro do rozdysponowania centralnie na Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. "Szacuje się, że w ramach POIiŚ na infrastrukturę transportową przeznaczone zostanie 19,8 mld euro, z czego 12 mld na drogi oraz 7,4 mld na infrastrukturę kolejową. Dodatkowo, 31,2 mld euro jest przeznaczone na programy regionalne, które również mogą obejmować inwestycje infrastrukturalne" - przypomnieli eksperci Deloitte.
Jak podano, w rankingu Deloitte - European Powers of Construction 2013 - 50 największych europejskich spółek budowlanych są dwie spółki z Polski. 47. miejsce zajął Budimex, który spadł o siedem pozycji wobec zeszłorocznego rankingu. Natomiast ranking zamyka firma Polimex-Mostostal, która nie zmieniła swojej pozycji w porównaniu z 2012 r.
(AS)