Widmo korekty
Wczorajszy spadek indeksu WIG20 o 1,8 proc. oraz WIG o 1,3 proc., w zestawieniu z zachowaniem europejskich i amerykańskich giełd, miał wyraźnie przesadzony charakter.
Rodzimi inwestorzy dyskontowali realizację zysków na czołowych światowych parkietach. Tymczasem taki proces nie miał miejsca. Stąd też początek czwartkowej sesji w Warszawie powinien przynieść odreagowanie tej zniżki.
Jakkolwiek giełdy w Londynie, Frankfurcie i Nowym Jorku bronią się przed realizacją dużych zysków z poprzedniego tygodnia, to wciąż nad nimi wisi widmo krótkoterminowego wykupienia. Tym samym korekta może rozpocząć się w każdej chwili. Konieczne są tylko przekonywujące impulsy.
W gronie impulsów, które mogłyby wpłynąć na nastroje na rynkach akcji, pozostają wyniki kwartalne spółek. Dziś przed sesją na Wall Street raporty opublikuje m.in. 3M, AT&T, Bristol-Myers Squibb, McDonald's, UPS i Xerox. Po sesji natomiast dołączy do tej grupy Amazon.com i American Express.
Potencjalny wpływ na nastroje mogą mieć również raporty makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 inwestorzy poznają tygodniowe dane o nowych bezrobotnych (prognoza: 550 tys.), a o 16-tej czerwcowy raport o sprzedaży domów na rynku wtórnym (prognoza: 0,6 proc.).
Tradycyjnie już bez wpływu na sytuację na GPW, pozostaną dane o sprzedaży detalicznej (prognoza: 0,4 proc.) i stopie bezrobocia (prognoza: 10,8 proc.), które Główny Urząd Statystyczny opublikuje o godzinie 10-tej.
Środowa realizacja zysków, jakkolwiek w przypadku indeksu dużych spółek oznacza odbicie od oporu, jaki na poziomie 2041,32 pkt. tworzy szczyt z 12 czerwca br. (wykres dzienny), to nie zmienia układu sił. Należy bowiem mieć na uwadze, że wartość tego indeksu została w ostatnich tygodniach pomniejszona przez dywidendę wypłaconą przez KGHM Dlatego czerwcowy szczyt jest jedynie teoretyczną barierą.
Potwierdza to analiza zachowania indeksu WIG. Indeks ten w ostatni poniedziałek zdecydowanie przełamał analogiczną barierę na poziomie 32362,67 pkt. To nie tylko potwierdza dotychczasową siłę strony popytowej, ale jest również nowym silnym sygnałem kupna, otwierającym drogę do dalszych wzrostów.
Sytuacja techniczna na wykresach WIG i WIG20 sugeruje, że zarówno czwartkowa, jak i piątkowa sesja może przynieść kontynuację realizacji zysków na giełdzie. W perspektywie kolejnych tygodni rynek akcji powinien rosnąć.
Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.