Więcej emerytury dla nauczycieli niepublicznych przedszkoli
Nauczyciele przedszkoli niepublicznych powinni także być objęci świadczeniami kompensacyjnymi - uważają
senatorowie z senackiej Komisja Rodziny i Polityki Społecznej.
Nauczyciele przedszkoli niepublicznych powinni także być objęci świadczeniami kompensacyjnymi - uważają senatorowie z senackiej Komisja Rodziny i Polityki Społecznej.
W środę jednogłośnie poparli poprawki Jana Rulewskiego (PO) do ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, dotyczące nauczycieli z przedszkoli niepublicznych.
Poprawka jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 kwietnia, który uznał, że nauczyciele przedszkoli publicznych i niepublicznych muszą mieć takie same uprawnienia emerytalne. _ Inaczej dochodzi do dyskryminacji. Grupa nauczycieli z przedszkoli niepublicznych powinna być traktowana w identyczny sposób, jak pozostali _ - zauważyła wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.
Zaznaczyła, że gdyby Senat nie zaproponował takich poprawek do ustawy o świadczeniach kompensacyjnych z projektem nowelizacji ustawy musiałby wystąpić rząd. Według MEN, problem dotyczy 2328 nauczycieli pracujących w niepublicznych placówkach.
Zgodnie z uchwaloną w kwietniu przez Sejm ustawą, świadczenie kompensacyjne ma być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30- letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej. Wiek uprawniający do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ma wzrastać w latach w latach 2014-2032, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Świadczenie ma być równe wysokości emerytury pomostowej. Jeśli nauczyciel po uzyskaniu świadczenia będzie pracował w szkole, straci do niego prawo. Nie oznacza to jednak, że nie może pobierać pieniędzy z tego tytułu, gdy podejmie inną niż nauczycielska pracę, np. prowadząc własny biznes.