Więcej pomocy finansowej dla najbiedniejszych państw
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) znacznie zwiększy pomoc finansową dla najbiedniejszych państw, aby pomóc im w walce ze światowym kryzysem.
Organizacja wprowadzi ponadto dla tych państw możliwość zawieszenia, do 2011 roku, płatności odsetek od pozostałych do spłaty pożyczek - poinformował MFW w specjalnym komunikacie opublikowanym w środę.
Fundusz zadecydował o przeznaczeniu do 2014 roku 17 miliardów dolarów na pożyczki dla najbiedniejszych krajów. Prawie połowę tej kwoty (8 mld) otrzymają one w ciągu najbliższych dwóch lat.
_ To bezprecedensowe zwiększenie pomocy dla krajów w Afryce Subsaharyjskiej i na całym świecie _ - powiedział dyrektor MFW Dominique Strauss-Kahn. Przypomniał on jednocześnie, że członkowie grupy G20 "prosili MFW o odpowiedź na światowy kryzys gospodarczy, który tak mocno dotknął kraje o najniższych dochodach".
Jak podaje agencja AFP, środki na nowe pożyczki będą pochodziły głównie ze sprzedaży zapasów złota MFW. Pozostały kapitał fundusz zgromadzi dzięki dwustronnym umowom z państwami, które chciały wspomóc jego finanse.
Fundusz zapowiedział również utworzenie szeregu nowych instrumentów finansowych dostosowanych do potrzeb różnych krajów o najniższych dochodach oraz do warunków kryzysu finansowego. Ich głównym celem jest ułatwienie tym państwom dostępu do pożyczek.
Nowe instrumenty ukierunkowane są na pomoc średnioterminową (Extended Credit Facility), działania prewencyjne i krótkoterminowe (Standby Credit Facility) oraz wsparcie w sytuacjach nagłych (Rapid Credit Facility).
Wszystkie reformy zostały zatwierdzone przez zarząd MFW. Fundusz przypomniał też, że w sierpniu rozdystrybuuje pomiędzy 186 krajów członkowskich specjalne prawa ciągnienia (SDR - jednostka rozrachunkowa MFW o charakterze pieniądza bezgotówkowego) o wartości 250 miliardów dolarów.