Wiek emerytalny w Polsce formą dyskryminacji? Bruksela pisze do Rafalskiej

Komisja Europejska wysłała list do minister pracy Elżbiety Rafalskiej ws. różnicy w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn w Polsce - dowiedziała się nieoficjalnie osoba zbliżona do sprawy w KE. Zdaniem Brukseli odmienny wiek emerytalny kobiet i mężczyzn w Polsce jest formą dyskryminacji.

Wiek emerytalny w Polsce formą dyskryminacji? Bruksela pisze do Rafalskiej
Źródło zdjęć: © East News | JACEK DOMINSKI/REPORTER
Tomasz Sąsiada

To wspólny list komisarz ds. zatrudnienia Marianne Thyssen oraz komisarz ds. równości płci Very Jourovej.

- List jest odpowiedzią na prośbę szefa KE Jean-Cluade Junckera, aby komisarze Jourova i Thyssen zajmowały się sprawą. We wspólnym liście do władz polskich przedstawiono obawy prawne co do różnic w wieku emerytalnym kobiet i mężczyzn w Polsce, prosząc o podjęcie dialogu, aby rozwiązać sprawę - powiedziało źródło w KE. Dodało, że KE oczekuje odpowiedzi od polskiego rządu na ten list.

Rzeczniczka KE Mina Andreewa podkreśliła w piątek, że polskie prawo z 2012 roku wprowadziło stopniowy wzrost i wyrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, ale w 2016 roku odwrócono tę reformę. - Równe traktowanie to kluczowy filar, na którym opiera się UE. Od 1979 roku mamy zasady, których celem jest postępujące wdrażanie równego traktowania kobiet i mężczyzn, jeśli chodzi o ochronę społeczną. Włącza się w to wiek emerytalny - zaznaczyła.

Zobacz też: Waloryzacja rent i emerytur w 2018 r. Będą podwyżki świadczeń

Jak dodała Andreewa, kraje członkowskie nie są proszone o wprowadzenie natychmiast jednakowego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, jednak muszą pracować w tym kierunku. Dodała, że odwrócenie tego trendu i "wprowadzenie na nowo dyskryminacji", jak w przypadku Polski i jej prawa dotyczącego emerytur, nie jest "w duchu europejskiego prawa".

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)