Trwa ładowanie...

Większa podaż po przełamaniu wsparcia

Ważnym wydarzeniem ostatnich sesji była z pewnością nieudana próba sforsowania węzła podażowego: 2385 – 2388 pkt. (widoczna na załączonym wykresie). Poniedziałkowy atak niedźwiedzi zainicjowany z tego właśnie rejonu cenowego sprawił, że kreowany tak mozolnie przez obóz byków ruch odreagowujący został w przeciągu kilku godzin całkowicie zanegowany. Kontrakty powróciły zatem do bazowej zapory popytowej: 2305 – 2310 pkt.

Większa podaż po przełamaniu wsparciaŹródło: DM BZ WBK
d2b75bh
d2b75bh

Gdy wydawało się, że obóz byków zacznie ponownie inicjować tutaj działania obronne, z nagłym wzrostem presji podażowej mieliśmy niestety do czynienia w Eurolandzie. W efekcie istotne wsparcie techniczne: 7635 – 7650 pkt. na indeksie DAX zostało z impetem przełamane, co z kolei w dużym stopniu zaczęło kształtować sytuację na rynku warszawskim. Niepokojące było także to, że silnej wyprzedaży na GPW towarzyszył wzrost wolumenu obrotu (zwłaszcza na mocno „doświadczonej” dzisiaj spółce KGHM).

Faktem stało się zatem to, że eksponowana przeze mnie zapora popytowa: 2305 – 2310 pkt. na FW20M13 ugięła się w końcu pod naporem podaży. Zgodnie z oczekiwaniami był to negatywny sygnał, uaktywniający jeszcze większą podaż. W opracowaniach podkreślałem, że następstwem wyłamania powinien być test kolejnej zapory popytowej Fibonacciego: 2277 – 2281 pkt.

Ostatecznie taki właśnie scenariusz urzeczywistnił się, a test w/w zakresu zbiegł się w czasie z dotarciem indeksu WIG20 do kluczowej zapory cenowej: 2292 – 2297 pkt., gdzie między innymi wypadały projekcje pro-wzrostowej, symetrycznej formacji ABCD. Warto odnotować, że popyt podjął tutaj działania obronne, ale pogłębiające się spadki w Eurolandzie (a także na eurodolarze) nie pozwalały bykom na implementację ofensywnych strategii zakupowych.

(fot. DM BZ WBK)
Źródło: (fot. DM BZ WBK)

W końcowej fazie handlu nie doszło do żadnego przełomu. Bliskość istotnych wsparć nie podziałała niestety na kupujących mobilizująco. Co prawda bykom udało się wybronić wsparcie na WIG-u 20 i kontraktach, ale z wykreowaniem ruchu odreagowującego był już niestety spory problem. Kontynuacja przeceny w Eurolandzie i za oceanem nie pozwalał jednak bykom na odważne i ofensywne inicjowanie działań obronnych.

d2b75bh

W efekcie zamknięcie FW20M13 wypadło na poziomie 2287 pkt. Stanowiło to spadek wartości kontraktów w relacji do poniedziałkowej ceny odniesienia wynoszący niemalże 2%. W wyniku wczorajszego przełamania strefy wsparcia: 2305 – 2310 pkt. pogorszył się obraz techniczny wykresu. Jak już wspominałem w następstwie zaistniałego wyłamania doszło do konfrontacji w kolejnym węźle Fibonacciego: 2277 – 2281 pkt., gdzie między innymi wypadają projekcje widocznej na wykresie formacji XABCD. Układ jest strukturą symetryczną, czyli fala AB = CD. Jest to ważna zależność, podwyższająca znaczenie tej harmonicznej struktury.

Obóz byków powinien zatem podjąć w tym rejonie działania obronne, by nie dopuścić do zanegowania strefy: 2277 – 2281 pkt. Konsekwencje z tym związane nie byłyby bowiem korzystne (z punktu widzenia techniki) dla kupujących. Wydaje się, że trwałe przełamanie strefy sygnalizowałoby możliwość wejścia rynku w kolejną fazę przeceny, włącznie z dotarciem FW20M13 w okolicę następnej zapory popytowej: 2245 – 2248 pkt. (wcześniej zwróciłbym jednak także uwagę na pojedyncze zniesienie 127.2% fali XA, czyli poziom 2259 pkt.; szczegóły przedstawię w komentarzach online).

Pierwszym sygnałem świadczącym o odbudowywaniu się presji popytowej byłby natomiast powrót kontraktów ponad zakres: 2305 – 2310 pkt. Warto jednak podkreślić, że tzw. pierwszą zaporą podażową Fibonacciego, zbudowaną na bazie zniesienia 14.6% całego impulsu podażowego, jest w tej chwili widoczny na wykresie zakres: 2336 – 2339 pkt. Ponieważ w okolicy 14.6% wypadają także inne, wiarygodne zniesienia wewnętrzne można przyjąć, że mamy do czynienia z potencjalnie istotnym węzłem cenowym. Jego sforsowanie byłoby zatem sygnałem, że popyt zaczyna już ze zdecydowanie większą wiarą inicjować swoje działania odwetowe. Prawdopodobnie ich następstwem byłaby kolejna podfala wzrostowa. Tak więc dopiero w przypadku sforsowania w/w przedziału zostałby wygenerowany krótkoterminowy sygnał techniczny.

Podsumowując, w kontekście przebiegu kolejnych odsłon bardzo istotny powinien okazać się wynik konfrontacji w przetestowanym wczoraj węźle: 2277 – 2281 pkt. Obrona tej strefy (nawet w przypadku jej wcześniejszego naruszenia) świadczyłaby o uaktywnieniu się obozu byków w rejonie ważnego wsparcia technicznego. Na razie jednak (mam na myśli przebieg wczorajszej sesji) nie odnotowaliśmy tutaj wzrostu presji popytowej. Ruch spadkowy jedynie wytracił swój impet w przedziale: 2277 – 2281 pkt. Przewagę techniczną niezmiennie zachowuje zatem obóz sprzedających.

d2b75bh

Paweł Danielewicz
analityk techniczny
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d2b75bh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b75bh