Większość przedsiębiorstw usługowych ocenia koniunkturę w V gorzej niż w IV - GUS

21.05. Warszawa (PAP) - W maju oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe z większości badanych grup są gorsze od sygnalizowanych przed...

21.05.2010 | aktual.: 21.05.2010 14:53

21.05. Warszawa (PAP) - W maju oceny ogólnego klimatu koniunktury zgłaszane przez przedsiębiorstwa usługowe z większości badanych grup są gorsze od sygnalizowanych przed miesiącem.

W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 32 (w kwietniu plus 33). Poprawę koniunktury odnotowuje 38 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 6 proc. (w kwietniu odpowiednio 40 proc. i 7 proc.). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Korzystne prognozy popytu i sprzedaży są ostrożniejsze, przewidywania w zakresie sytuacji finansowej pozostają na poziomie optymistycznych prognoz formułowanych w kwietniu. Sygnalizowany jest nieco szybszy niż w kwietniu wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen. Można się spodziewać niewielkiego wzrostu zatrudnienia w tej grupie jednostek" - napisano w komentarzu do badania.

Mimo że oceny bieżącego popytu i sprzedaży są mniej optymistyczne niż w kwietniu, bieżąca sytuacja finansowa poprawia się nieco szybciej niż przed miesiącem.

"W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (w kwietniu plus 22). Poprawę koniunktury odnotowuje 22 proc. badanych firm, a jej pogorszenie 9 proc. (w kwietniu odpowiednio 28 proc. i 6 proc.). (...) Dyrektorzy jednostek spodziewają się niewielkiego wzrostu zatrudnienia. W maju 9,6 proc. badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w maju przed rokiem odsetek ten wyniósł 10,9 proc.)" - napisano.

"Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 8 (w kwietniu plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 23 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 15 proc. (w kwietniu odpowiednio 20 proc. i 16 proc.). (...) Sygnalizowany jest niewielki wzrost bieżących i przewidywanych cen. Dyrektorzy jednostek prognozują nieco szybszy niż przed miesiącem wzrost zatrudnienia" - dodano.

Z badania wynika także, że w maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 6 (w kwietniu minus 1). Poprawę koniunktury odnotowuje 15 proc. badanych firm, a jej pogorszenie - 21 proc. (w kwietniu odpowiednio 18 proc. i 19 proc.).

nik/ asa/

Źródło artykułu:PAP
finansegususługi
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)