Większości Polaków nie stać na wakacje
63% Polaków nie stać, by raz w roku pojechać przynajmniej na tydzień urlopu poza miejsce zamieszkania
19.01.2010 | aktual.: 19.01.2010 09:08
63% Polaków nie stać, by raz w roku pojechać przynajmniej na tydzień urlopu poza miejsce zamieszkania - wynika z najnowszych, opublikowanych danych Eurostatu o biedzie w Unii Europejskiej.
Z tych danych za rok 2008 wynika, że 20% Polaków nie może sobie pozwolić na to, by wystarczająco ogrzać mieszkanie, 21% - by przynajmniej raz na dwa dni jeść mięso, drób, rybę albo ich wegetariański, pełnowartościowy zamiennik, a 17% nie stać na samochód. Po analizie tych wskaźników Eurostat policzył, że odsetek osób dotkniętych "materialnym niedostatkiem" wynosi w Polsce 32%, czyli należy do najwyższych w Europie. Oznacza to, że niemal co trzeci Polak pozbawiony jest, wbrew własnej woli, co najmniej trzech z dziewięciu dóbr materialnych różnych kategorii, które są wyznacznikiem poziomu życia.
Średnia w UE to 17%, natomiast w Bułgarii ten wskaźnik wynosi 51%, w Rumunii - 50%, na Węgrzech 37%, na Łotwie 35%. Najmniej osób, których nie stać na różnego rodzaju dobra, jest w Luksemburgu (4%) oraz Holandii i Szwecji (5%).
Od materialnego niedostatku Eurostat odróżnia biedę, która jest pojęciem względnym i zagraża osobom osiągającym przychody poniżej 60% przeciętnego wynagrodzenia w danym kraju. KE tłumaczy, że środki poniżej takiego progu ubóstwa uniemożliwiają pełne uczestnictwo w życiu społecznym, gospodarczym i kulturalnym - stąd mowa o tzw. wykluczeniu, które jest pojęciem szerszym niż bieda. W UE wskaźnik ten utrzymuje się na stabilnym poziomie 17%, natomiast w Polsce spadł z 19% do 17%. Dane potwierdzają, że najbardziej zagrożone i objęte biedą są dzieci (22% w Polsce i 20% w UE).
Najwięcej tak rozumianej biedy jest na Łotwie (26%), w Rumunii (23%) i w Bułgarii (21%), podczas gdy najmniej w Czechach (9%), Holandii i na Słowacji (11%), przy czym trzeba pamiętać, że próg ubóstwa różni się znacząco w poszczególnych krajach.
Eurostat opublikował te dane z okazji inauguracji Europejskiego Roku Walki z Biedą i Wykluczeniem Społecznym pod auspicjami Komisji Europejskiej i hiszpańskiego przewodnictwa w UE.