Trwa ładowanie...

Wielka Brytania przeszła na cyfrę

Kończy się era analogowa w brytyjskiej telewizji. Od dziś w całym kraju przeszła ona na nadawanie cyfrowe.

Share
Wielka Brytania przeszła na cyfrę
Źródło: Jupiterimages
d2blsm8

Brytyjska telewizja zaczęła stopniowo przechodzić na cyfrę w 2007 roku. Nadawanie analogowe wyłączano po kolei, w poszczególnych regionach. Ostatnia w kolejce była Irlandia Północna. O północy sygnał analogowy dla niej wyłączyła olimpijska złota medalistka w pięcioboju z 1972 roku, Mary Peters. Kanały analogowe zastąpi 70 cyfrowych z możliwością korzystania z mobilnych usług szerokopasmowych. Kolejnym krokiem w cyfryzacji ma być przetarg na technologię 4G na multipleksie cyfrowym. Nowe technologie mają być dostępne dla 98 procent obszaru Wielkiej Brytanii.

Brytyjska telewizja publiczna nadawała analogowo przez ponad 70 lat. W 1936 roku wyemitowano pierwszy program telewizji publicznej. Brytyjczycy nie mieli większych problemów z przejściem na technologię cyfrową. Nawet posiadacze czarno-białego kineskopowego odbiornika mogli to zrobić korzystając jedynie ze specjalnego dekodera.

Również w Polsce naziemna telewizja przechodzi stopniowo na sygnał cyfrowy. W naszym kraju wyłączanie nadawania analogowego również będzie się odbywać etapami. Najszybciej zniknie ono w województwie lubuskim - już 7 listopada tego roku.

d2blsm8

Podziel się opinią

Share
d2blsm8
d2blsm8