Trwa ładowanie...

Wielka Brytania wprowadza nową monetę. Przedsiębiorcy już liczą straty

Dwunastokątna jednofuntówka przez inny kształt i wagę nie będzie pasować do większości istniejących automatów, sklepowych wózków i szafek.

Wielka Brytania wprowadza nową monetę. Przedsiębiorcy już liczą stratyFot: royalmint/HM Treasury
d11jv2q
d11jv2q

Ma być super bezpieczna, odporna na fałszerstwa, opatrzona hologramem i najlepszymi na świecie zabezpieczaniami - zapewnia brytyjski Skarb Państwa. Jednak nie wszyscy są zadowoleni z pierwszej od 26 lat zmiany. Dwunastokątna moneta jednofuntowa przez inny kształt i wagę nie będzie pasować do większości istniejących automatów, sklepowych wózków i szafek. Przedsiębiorcy liczą straty.

Jak szacuje Automatic Vending Association, wymiana ponad 500 tys. automatów dostosowanych do dotychczasowych jednofuntówek będzie kosztować brytyjskich przedsiębiorców około 32 mln funtów, czyli blisko 40 mln dol. Wszystko przez pierwszą od 1983 roku wymianę monet na Wyspach - pisze CNN Money.

Nowa dwunastokątna jednofuntówka ma zostać wprowadzona do obiegu już 28 marca tego roku. Co będzie ze starą monetą? Brytyjczycy mają czas do 15 października na wymianę. Jak zapewnia Królewska Mennica, stare monety zostaną przetopione i posłużą do produkcji nowych.

Brytyjski skarb za powód wymiany monet wskazuje konieczność zabezpieczenia pieniędzy przed fałszerstwem. Jak wskazuje The Royal Mint, aż 3 proc. jednofuntówek krążących w obiegu to podróbki.

Urzędnicy zapewniają, że nowa moneta została zabezpieczona w specjalne systemy, stopiona została z dwóch rodzajów metali i dodatkowo opatrzona znakiem holograficznym. Dokładny harmonogram wymiany bilonu został ogłoszony w Nowy Rok.

d11jv2q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11jv2q