Wielka Brytania wprowadza nowe przepisy. Będzie trudniej o pracę

Od czwartku 11 kwietnia w Wielkiej Brytanii obowiązują wyższe poziomy zarobków, uprawniające do ubiegania się o wizę pracowniczą. Dotyczy to także obywateli państw Unii Europejskiej.

Wyższe poziomy zarobków do ubiegania się o wizę pracowniczą
Wyższe poziomy zarobków do ubiegania się o wizę pracowniczą
Źródło zdjęć: © flickr | CC BY-NC 2.0, Carol Blyberg
oprac. NST

Niemal wszyscy cudzoziemcy chcący podjąć pracę w Wielkiej Brytanii muszą się ubiegać o wizę pracowniczą, zgodnie z wprowadzonym po brexicie systemem punktowym. Jednym z jego elementów jest poziom zarobków oferowany przez przyszłego pracodawcę.

Do tej pory wymagane minimum wynosiło 26,2 tys. funtów rocznie, natomiast. Natomiast od 11 kwietnia, kwota ta wyniesie 38,7 tys. funtów rocznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

Nadchodzą wyższe poziomy zarobków. Oto plan rządu

Warto zaznaczyć, że z tego minimum zwolnione są osoby ubiegające się o pracę w zawodach deficytowych, np. w służbie zdrowia, czy opiece społecznej. Jednak nie zmienia to faktu, że nie mogą oni ściągać do Wielkiej Brytanii pozostających na ich utrzymaniu członków rodzin.

Zamiast 18,6 tys. funtów rocznie jak dotychczas, teraz wymagane są zarobki na poziomie przynajmniej 29 tys. funtów.

W przyszłości kwota ta będzie dalej podnoszona, najpierw do 34,5 tys., a następnie do 38,7 tys. funtów rocznie. Ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło natomiast, że dotyczy to tylko nowo wydawanych wiz rodzinnych, a w przypadku przedłużania już wcześniej wydanych wiz spełnianie nowych kryteriów nie jest wymagane.

Wielka Brytania uszczelnia granice

Podniesienie wymogów zostało ogłoszone w grudniu zeszłego roku, w ramach pakietu środków mających ograniczyć legalną imigrację do Wielkiej Brytanii, która osiągnęła rekordowe poziomy. W roku 2022 saldo migracji netto wyniosło 745 tys., a w okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. włącznie 672 tys. To najwyższe wskaźniki od końca II wojny światowej.

Nowe wytyczne dotyczą też obywateli krajów UE, którzy po upływie od okresu przejściowego po brexicie traktowani są tak samo, jak obywatele innych państw i chcąc podjąć pracę w Wielkiej Brytanii, muszą ubiegać się o wizę. Nie dotyczą jednak tych obywateli państw UE, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii przed upływem okresu przejściowego i mają status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (64)