Trwa ładowanie...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tyle zebrano przez 29 lat

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy opublikowała wykres, na którym prezentuje, ile pieniędzy udało się zebrać na przestrzeni ostatnich 29 lat. Kwoty robią wrażenie. Łącznie w podczas wszystkich dotychczasowych finałów WOŚP zebrano ponad 1,5 miliarda złotych. Za te pieniądze udało się kupić 67 300 urządzeń, które trafiły na wyposażenie polskich szpitali.

WOŚP zbiera coraz więcej (Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)WOŚP zbiera coraz więcej (Photo by Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)Źródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d1vgxbj
d1vgxbj

Jak podaje WOŚP, w pierwszym finale, który odbył się w 1993 roku, do puszek trafiły 3 mln 773 tys. złotych. Sprzęt miał trafić najpierw tylko do jednego szpitala, do Centrum Zdrowia Dziecka.

Ostatecznie wynik był na tyle duży i zaskakujący dla organizatorów, że nowe urządzenia powędrowały do 10 oddziałów kardiochirurgii dziecięcej z całego kraju. Od tego momentu co roku zebrana kwota rosła.

Największy skok widać pomiędzy rokiem 2015 a 2021. W tym czasie kwota zbierana podczas finałów WOŚP wzrosła z ponad 53 do ponad 210 mln złotych.

Rok 2015 jest o tyle istotny, że właśnie wtedy do władzy doszło PiS. Im więcej było ataków na Fundację Owsiaka, tym większa była solidarość i ofiarność zwolenników akcji.

d1vgxbj

W poprzednich latach (przed 2015 rokiem) wyniki WOŚP rosły o kilka procent rok do roku. Od 2010 do 2015 średnio o 4 proc. Zbiórki przynosiły o kilka milionów złotych więcej. W ostatnich latach rekordy zaczęły być coraz większe. Średnio w ciągu ostatnich 5 lat wyniki WOŚP rosły o 29 proc. rok do roku.

"Polski Ład" już namieszał. Zgłaszają się pierwsze "ofiary"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1vgxbj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vgxbj