Wielki przekręt na niemieckich autach

Szykujesz się do kupna auta i myślisz o używanym? Miej się na baczności, bo w cenie samochodu mogą wcisnąć ci coś, czym nie będziesz mógł jeździć, choć auto będzie w pełni sprawne. Na rynku jest sporo naciągaczy, którzy nie mają żadnych skrupułów, a konsekwencje ponoszą ich klienci.

Wielki przekręt na niemieckich autach
Źródło zdjęć: © AFP | Johannes

O sprawie zrobiło się głośno kilka dni temu, kiedy media obiegły ustalenia gliwickiej prokuratury, z których wynika, że właściciel komisu w Raciborzu fałszował dokumenty i na ich podstawie sprowadził do Polski kilkaset samochodów z Niemiec. Szkopuł w tym, że każde z tych aut miało zostać zezłomowane.

Jak to w ogóle możliwe, że auta, które miały trafić na szrot, pojawiły się w Polsce? Otóż Niemcy, chcąc uniknąć kryzysu w przemyśle samochodowym, wprowadzili system dopłat, który miał zachęcać do nabycia nowego auta. Oddając stary na złomowanie, można było sporo zyskać. Tyle że te zezłomowane auta nie trafiały na śmietnik, ale do Polski.

Zgłosił się do nas jeden z poszkodowanych przez raciborski komis. Opowiedział nam o swoich doświadczeniach i o tym, jak dał naciąć się na lewe auto. - Samochód kupiłem w grudniu 2009 roku. Na początku nic nie wskazywało na to, że z samochodem może być coś nie tak. Sprzedawca nie chciał obniżyć ceny, która była w miarę wysoka, co zwykle wskazuje na brak szwindli - podkreśla nasz użytkownik.

Dodatkowo sprzedawca zaoferował załatwienie formalności rejestracyjnych, czyli uzyskanie tzw. miękkiego dowodu rejestracyjnego za klienta, potrzebował do tego tylko pełnomocnictwa od klienta. - Powołał się na znajomość procedur, podkreślił, że to będzie znaczne ułatwienie dla mnie. Skorzystałem, dałem to pełnomocnictwo, no bo komu chce się chodzić po urzędach? - tłumaczy poszkodowany.

Jak zaznacza, w tamtym momencie wszystko wydawało się być w porządku. Dostał fakturę na sprzedaż auta. Teraz zaś prokuratura kwestionuje niemieckie papiery samochodu. - Rola urzędników, bezkrytycznie przyjmujących dokumenty jest co najmniej podejrzana, według mnie działali w zmowie z nieuczciwym handlarzem - sugeruje nasz użytkownik.

Kłopoty zaczęły się po kilku miesiącach od zakupu. W kwietniu 2010 r. nasz bohater dostał pismo z prokuratury o udostępnienie samochodu do zabezpieczenia, zaś w listopadzie 2010 r. pierwsze pismo ze Starostwa Powiatowego Wydziału Komunikacji, które zajęło się wyrejestrowaniem samochodu.

Nasz użytkownik nie chciał się poddawać i podjął walkę z urzędnikami. Wielokrotnie odwoływał się od decyzji starostwa i w efekcie sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. - Ostatnie moje odwołanie nie przyniosło skutku, mogłem wtedy zwrócić się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale idąc za sugestią prawnika, tego nie zrobiłem. Teraz wiem, że to był błąd - podsumowuje czytelnik.

Brak odwołania się skutkował tym, że decyzja o wyrejestrowaniu weszła w życie w grudniu 2013 r. - W Raciborzu mój samochód ostał się na kołach najdłużej. Chyba był ostatnim jeżdżącym - zauważa poszkodowany.

Poszkodowanych jest kilkaset osób. Pomoc zadeklarowało Śląskie Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Przestępstw w Siemianowicach Śląskich.

- Oczywiście wszystkie działania, które podejmiemy muszą być zgodne z naszymi uprawnieniami. Gdy skończy się postępowanie albo w jego trakcie, będziemy składali pozwy adhezyjne, czyli postępowanie cywilne w postępowaniu karnym, żeby nie narażać ludzi na dodatkowe koszty procesowe i aby załatwić wszystko za jednym razem. Następnie, oczywiście o ile ta osoba się zgodzi, będziemy występować indywidualnie w imieniu poszkodowanego i brać udział w postępowaniu odszkodowawczym - tłumaczy Józef Kogut, prezes Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Jak zauważa, na tym ostatnim etapie mogą występować kłopoty, bo jeżeli sprawca pozbył się majątku, przepisując go na rodzinę i oficjalnie teraz nic nie posiada, to po ustaleniu gdzie i komu ten majątek przepisał, trzeba wystąpić ze skargą pauliańską, czyli wnioskiem o unieważnienie aktów przeniesienia majątku.

Prezes SPOP zdradził nam, że w tej sprawie zapadł już jeden prawomocny wyrok. W 2013 r. Sąd Rejonowy w Raciborzu skazał kobietę, która podrabiała niemieckie dokumenty. Udowodniono jej, że wielokrotnie podrobiła umowy kupna sprzedaży samochodów, wpisując w ich treść dane osób pochodzenia niemieckiego i fałszując ich podpisy. W ten sposób podrobiła 196 dokumentów. Sąd uznał ją za winną, lecz wyrok jest nieco kuriozalny. Za fałszowanie dokumentów, dzięki którym oszust wciskał ludziom samochody za spore pieniądze, z którymi klienci nie mogą teraz nic zrobić, musiała zapłacić łącznie... 1000 zł.

To na ten wyrok SKO powołało się, odrzucając ostatnie odwołanie naszego użytkownika. W uzasadnieniu podano, że jeśli doszło do skazującego wyroku w sprawie fałszowania dokumentów, to odwołanie nie ma podstaw prawnych. Szkopuł w tym, że wśród podrobionych dokumentów, nie ma tych, które należały do naszego użytkownika. Niestety, kiedy to wyszło na jaw, było już po terminie na odwołanie się.

- Jakby tego było mało, główny oskarżony uchyla się od odpowiedzialności. Nie zgłasza się na rozprawy i formalnie jest obłożnie chory. Chociaż ludzie dzwonią do nas i mówią, że swobodnie chodzi po ulicach - mówi Kogut.

Nasz czytelnik śledził przebieg procesu i okazuje się, że nie dość, że oszust unika odpowiedzialności, zasłaniając się zwolnieniami lekarskimi, to jeszcze teraz śledztwo zostało zawieszone. Powód? Po trzech latach prokuratura wystąpiła do niemieckiego odpowiednika o przesłanie dokumentów aut, które miały trafić na złom, a trafiły do Polski. Dochodzenie praw przez poszkodowanych może być teraz zagrożone, bo sprawa może się znacznie przeciągnąć, a nawet przedawnić. Niemiecka prokuratura może mieć poważny problem z dostarczeniem ponad dwustu dokumentów aut, do tego z różnych landów.

Prezes SPOP deklaruje, że pomoże oszukanym. - Są to osoby pokrzywdzone, niektórzy całe życie harowali, żeby sobie kupić wymarzony samochód. Nieświadomie kupowali nielegalne auta. Niczym nie zawinili - podsumowuje prezes SPOP.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (746)