Trwa ładowanie...

Wielki znak zapytania. Co zrobi RPP?

Pierwszy raz od dłuższego czasu nie wiadomo, jak zachowają się członkowie Rady Polityki Pieniężnej. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie, podczas którego zapadnie decyzja o wysokości stóp procentowych.

Share
Wielki znak zapytania. Co zrobi RPP?Źródło: Jupiterimages
dnby3wz

Część ekonomistów spodziewa się podwyżki stóp zgodnie z sygnałem, jaki Rada wysłała na poprzednim posiedzeniu. Jednak wielu ekspertów uważa, że słabe dane o produkcji przemysłowej, jakie pojawiły się w międzyczasie, skłonią członków Rady do pozostawienia stóp na dotychczasowym poziomie. Przypomnijmy, że w marcu produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku zaledwie o 0,7 procent, po wzroście o 4,6 procent w lutym.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek uważa, że stóp nie należy zmieniać, ale prognozuje, że większość członków Rady będzie za ich podniesieniem. Jej zdaniem po zaostrzeniu tonu w kwietniowym komunikacie Rada nie będzie chciała gwałtownie się wycofywać z wcześniejszych sugestii.

Obecnie podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 4,5 proc. Decyzję członków Rady poznamy w środę po południu.

dnby3wz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnby3wz
dnby3wz