Wielkie firmy i tajemnice ich nazw
Dają pracę tysiącom ludzi na całym świecie. Jesteśmy do nich tak przyzwyczajeni, jakby były w naszym życiu od zawsze.
Apple
O nazwie popularnego producenta m. in. sprzętu komputerowego, czyli firmy Apple, krążą już legendy. Apple, czyli jabłko, taki właśnie obrała sobie symbol swojej firmy. Podobno założyciel, czyli Steve Jobs był wielbicielem jabłek. Czy to prawda? Ta historia byłaby zbyt prosta. Kolejna wersja mówi, że po założeniu firmy ciśnienie na nazwanie jej było tak duże, że Jobs powiedział współpracownikom: - Jeśli nikt nie będzie miał lepszego pomysłu do godziny 17.00, to nazwę swoją firmę „Apple”.
Volkswagen
Co oznacza nazwa koncernu, który produkuje popularne i u nas samochody? W języku niemieckim to „pojazd dla ludu”. Powstał na zamówienie Hitlera. Historia niemieckiego koncernu rozpoczęła się od zlecenia, jakie otrzymał Ferdynand Porsche, uznawany za ojca koncernu, od przywódcy III Rzeszy. Chodziło o skonstruowanie samochodu niedrogiego, pojemnego, ekonomicznego i dynamicznego. Udało się. Pojazd „dla ludu” zmotoryzował naród niemiecki.
Osram
Nazwa, która nam wydaje się nieco śmieszna, tak naprawdę śmieszna nie jest. To połączenie dwóch wyrazów „OSm” i „wolfRAM”, nazw pierwiastków chemicznych. Dzisiejszy koncern powołany został w 1919 roku, jako przedsięwzięcie firm Auer-Gesellschaft, AEG oraz Siemens & Halske AG. Firmy te postanowiły zjednoczyć swoje biznesy żarówkowe. Do dziś niemieckie przedsiębiorstwo produkuje sprzęt i akcesoria oświetleniowe. Działa w ponad 150 krajach świata.
Ikea
Ingvar Kamprad swoją firmę zarejestrował w 1943 r. na rodzinnej farmie Elmtaryd w Smalandii. Chciał produkować funkcjonalne meble i artykuły wyposażenia wnętrz dla ludzi mniej zamożnych. Firmę nazwał IKEA od pierwszych liter swojego imienia i nazwiska (I.K.) oraz nazw farmy i parafii, w których dorastał (Elmtaryd i Agunnaryd). Zaczynał skromnie, sprzedając ołówki, portfele, ramki do obrazków i zegarki. Dzisiaj grupa IKEA zatrudnia ponad 90 tys. pracowników w 44 krajach.
KFC
Centrala firmy znajduje się w Louisville w stanie Kentucky w USA. Nazwa smażonych dań z kurczaka (Kentucky Fried Chicken), nie powinna więc nikogo dziwić. Colonel Harland Sanders (znany jako pułkownik Sanders) skomponował w 1939 roku panierkę - mieszankę 11 ziół i przypraw zwaną Original Recipe i przyrządzone w niej kawałki kurczaka zaserwował po raz pierwszy w swoim lokalu.
Podobizna Sandersa widnieje do dziś na logo KFC, który jest też uważany za pioniera koncepcji restauracji szybkiej obsługi i franchisingu - Sanders zdecydował sprzedawać swój przepis właścicielom innych restauracji. Dzisiaj KFC to jedna z największych na świecie sieci barów szybkiej obsługi serwujących dania fast food.
Mercedes
Mercedes to hiszpańskie imię żeńskie, oznaczające „łaskę”. Tak właśnie nazywała się córka córka Emila Jellinka, austriackiego przedsiębiorcy. Był on generalnym przedstawicielem firmy Daimler i jednym z wpływowych klientów firmy Benz. Z czasem obie firmy połączyły siły i założona w roku 1883, Benz & Co rozpoczęła produkcję prestiżowych samochodów pod szyldem Mercedes.
W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest dzisiaj za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.
Lego
Klocek do klocka i powstaje odlotowa wieża albo samochód. Kto nie zna kultowych już klocków Lego? A co oznacza ta nazwa? Słowo „lego” w języku łacińskim oznacza łączenie ze sobą przedmiotów, a w języku duńskim „leg” i „gotd” co znaczy „baw się dobrze”. Firmę zabawkarską założył w 1916 roku Ole Kirk Kristiansen. Na początku strugał w swoim warsztacie w małym duńskim mieście Billund drewniane meble, później postanowił się przebranżowić i postawił na produkcję zabawek. W 1958 roku firma LEGO opatentowała plastikowe klocki posiadające charakterystyczny sposób łączenia. Znamy je do dziś.
Reebok
Początki firmy produkującej obuwie, odzież i akcesoria sportowe sięgają roku 1885. W tym czasie „J.W. Foster & synowie”, postanowiła produkować ręcznie buty z kolcami do biegania. Szersza publiczność poznała produkt w 1924 roku na olimpiadzie w Paryżu. Wtedy mieli je na nogach biegacze Harold Abrahams i Eric Lidell, późniejsi bohaterowie filmu „Rydwany ognia”. Ostatecznie nazwa Reebok przyjęta została w 1960 roku. Postanowiono w ten sposób uczcić gatunek afrykańskiej antylopy rhebok. Pod koniec lat 80. firma eksportowała wyroby do ponad 170 krajów.
ml/MA