Trwa ładowanie...
d3z34wm

Wielkie lipcowe zmiany w przepisach

Zaostrzono przepisy prawa pracy, obniżona została składka rentowa, trudniej będzie o wiążącą interpretację prawa podatkowego i uwolniony został rynek energii. Od lipca zaszło wiele zmian w przepisach
Share
d3z34wm

Zaostrzono przepisy prawa pracy, obniżona została składka rentowa, trudniej będzie o wiążącą interpretację prawa podatkowego i uwolniony został rynek energii. Od lipca zaszło wiele zmian w przepisach.

Ustawa obniżyła składkę rentową od pensji wypłacanych po 1 lipca tego roku. W pierwszej kolejności skorzystają na tym przede wszystkim pracownicy. Od 1 lipca składka spadła o 3 pkt proc. z części ubezpieczenia rentowego potrącanego od wynagrodzenia. Na tym jednak nie koniec korzyści z wejścia w życie ustawy. Od 1 stycznia 2008 roku w życie wejdzie kolejna obniżka stawek - o kolejne 4 pkt proc., przy czym korzyściami po równo podzielą się pracodawcy i pracownicy.

Wypłacanie pensji w ratach, przeterminowane urlopy czy niezapłacone godziny nadliczbowe to codzienne problemy wielu pracowników. Od niedzieli za te wykroczenia pracodawca może dostać nawet do 200 tys. złotych grzywny, a nawet może trafić do więzienia. Zmiany do kodeksu pracy oraz kodeksu postępowania w sprawach wykroczeń wprowadziła ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. Dotychczas nieuczciwym pracodawcom groziła jedynie kara grzywny nakładana przez sądy grodzkie. Wynosiła ona maksymalnie 5 tys. zł. Po zmianach pracodawca niewykonujący nakazu inspektora może zapłacić grzywnę do 10 tys. zł, a jeśli jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej do 50 tys. zł. W przypadku wielokrotnego nakładania kar, kolejne mandaty mają wynieść odpowiednio 50 tys. zł i 200 tys. zł. Tym pracodawcom, którzy już mają wyroki i mimo wszystko nie wywiązują się ze swoich obowiązków, sąd może nałożyć karę ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat 3.

d3z34wm

Od dziś interpretacje prawa podatkowego na życzenie przedsiębiorców będą wydawać tylko czterej dyrektorzy izb skarbowych w Polsce. Ma to doprowadzić do ujednolicenia interpretacji. Dotychczas dochodziło do wydawania sprzecznych interpretacji podatkowych. Każdy z urzędów inaczej tłumaczył przepisy i nie konsultował tego z innymi skarbówkami w kraju. Wzrosły też znacznie opłaty za ich wydawanie. Opłata wynosi od 75 zł wzwyż. Ponadto podatnik, który w jednym wniosku poprosi o interpretację kilku faktów lub zdarzeń przyszłych, będzie musiał zapłacić osobno za każdy z nich. Zgodnie z nowymi przepisami, do wydawania interpretacji indywidualnych upoważnieni zostali dyrektorzy Izb Skarbowych w Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Bydgoszczy.

W lipcu został też uwolniony rynek energetyczny. Nowe przepisy przygotowują polski rynek do wprowadzenia konkurencji wśród sprzedawców energii. Zgodnie z nimi, każdy odbiorca będzie mógł sobie wybrać swojego dostawcę gazu czy prądu.

Robert Kiewlicz

d3z34wm

Podziel się opinią

Share
d3z34wm
d3z34wm