Trwa ładowanie...
deihtq6
15-02-2017 12:50

Wielkopolskie/ Ponad 25 mln zł dofinansowania z UE dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej

Ponad 25 mln zł trafi do Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej w ramach dofinansowania z WRPO i Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Pieniądze będą przeznaczone na poprawę jakości kształcenia zawodowego oraz na rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji.

deihtq6
deihtq6

W środę marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak w imieniu Instytucji Zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO) podpisał z prezydentem Kalisza Grzegorzem Sapińskim oraz starostą Krzysztofem Nosalem pięć umów, w tym pierwsze w tej perspektywie finansowej umowy o dofinansowanie w ramach ZIT dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej (AKO).

Dofinansowanie projektów wynosi ponad 25 mln zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przeszło 1,8 mln zł i z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) ponad 23,5 mln zł.

Jak tłumaczył PAP prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, pieniądze mają być przeznaczone przede wszystkim na realizację zadań związanych z poprawą jakości oraz atrakcyjności kształcenia zawodowego i ustawicznego, a także jego dostosowania do potrzeb rynku pracy. W ramach projektu mają powstać m.in. nowe wysokospecjalistyczne pracownie w szkołach.

"Dla mnie podnoszenie jakości kształcenia to racja stanu, ponieważ Kalisz jest tak prężnym ośrodkiem, że nawet w dniu dzisiejszym mamy, choćby w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym na terenie Kalisza, kilkaset wakatów dla techników, inżynierów, mechaników, spawaczy. Dla każdego z zawodów można praktycznie stworzyć hasło: jedź do Kalisza, jeśli jesteś fachowcem - twoja praca już tam jest" - podkreślił Sapiński.

deihtq6

"Będziemy inwestować w nowoczesne pracownie w pięciu szkołach zawodowych i w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego - to będzie twardy projekt opiewający na 12 mln zł, z czego 9 mln zł jest dofinansowania. Natomiast projekt miękki będzie się opierał na dostosowaniu szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy, który jest skierowany i na poprawę jakości uczenia się uczniów, jak i na podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli i instruktorów" - dodał.

Starosta kaliski Krzysztof Nosal podkreślił, że z dofinansowania projektów skorzystają także placówki na terenie powiatu, w tym Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku. Jak mówił Nosal, "zamysł zarówno modernizacji naszej szkoły, jak i poprawienia jakości tego kształcenia o nowe kompetencje, wręcz o nowe zawody, mieliśmy już dawno". "Problem był natomiast w tym, w jaki sposób to finansować. Powiat kaliski jest powiatem o małych dochodach, jest tak skonstruowany, że jest powiatem ziemskim, rolniczym, więc ten biznes, który płaci podatki też jest u nas trochę rzadziej widziany"- podkreślił.

W ramach podpisanych w środę umów do Kalisza trafią pieniądze, które mają być przeznaczone na zadania związane z tzw. niską emisją. Działania w tym zakresie zakładają m.in. rozwój niskoemisyjnego systemu komunikacji publicznej Kalisza oraz modernizację oświetlenia ulicznego, by było bardziej energooszczędne.

"Jakość powietrza to niezmiernie ważny i nośny temat, ponieważ wpływa nie tylko na komfort życia, ale i wręcz na zdrowie. Chcemy zatem wymienić tabor autobusowy na niskoemisyjny, czyli będziemy chcieli kupić pięć hybryd oraz cztery pojazdy z najnowszym silnikiem diesel Euro 6. Zbudujemy także centrum przesiadkowe, gdzie mieszkańcy będą mogli zostawić auto czy rower i przesiąść się do autobusu, czyli parkingi park&ride i bike&ride. Powstaną także nowoczesne przystanki z biletomatami, z informacją na ekranach LED. Będą to zatem udogodnienia dla lepszego życia, dbanie o zdrowie i oczywiście inwestycja w jakość" - mówił Sapiński.

deihtq6

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak powiedział w środę, że Wielkopolska znajduje się wśród liderów w Polsce WRPO. "Zbliżamy się do kwoty 30 proc. zakontraktowania alokacji, czyli tej ogólnej kwoty, która jest w wysokości ok. 10 mld zł. Jedna trzecia jest zakontraktowana, czyli zostały podpisane umowy z beneficjentami, którzy mają do dyspozycji pieniądze i będą realizowali te projekty" - podkreślił.

"W tym roku będzie kilkadziesiąt konkursów, trudno jeszcze w tej chwili mówić, ile nam się uda z tej przeznaczonej kwoty zakontraktować, ale myślę, że jeśli beneficjenci będą dobrze przygotowani, to oczywiście wszystkie te konkursy zakończą się wykorzystaniem pełnym tego, co przeznaczamy na ten cel" - dodał.

deihtq6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deihtq6