Trwa ładowanie...
d3un6wt
12-11-2014 17:25

Wielkopolskie/ Rozstrzygnięto sporne kwestie Kontraktu Terytorialnego

Budowa południowej części drogi ekspresowej S11, ukończenie trasy S5 i powstanie Ośrodka Protonoterapii - te inwestycje znajdą się w wielkopolskim Kontrakcie Terytorialnym. Władze województwa zakończyły negocjacje z rządem i czekają na zatwierdzenie Kontraktu.

d3un6wt
d3un6wt

Kontrakt Terytorialny (KT) to umowa pomiędzy rządem a samorządem, określająca inwestycje istotne dla rozwoju kraju i województwa. Na pierwszym miejscu listy podstawowej inwestycji KT znalazło się dokończenie trasy S5 w Wielkopolsce oraz budowa dużego fragmentu drogi S11 od Kórnika do Ostrowa Wielkopolskiego. Mają powstać również obwodnice dużych miast w północnym przebiegu trasy. Na razie nie wiadomo ile będzie kosztowała budowa S11.

"Szczególnie walczyliśmy o infrastrukturę. Jestem naprawdę bardzo zadowolony z faktu, że droga S11 od Kórnika do Ostrowa Wlkp., która na początku negocjacji znajdowała się na liście warunkowej jest teraz na liście podstawowej" - powiedział w środę na konferencji prasowej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Zdaniem marszałka wpisanie S11 do KT jest przełomem, bo choć trasa łączy dwie aglomeracje i dwa węzły drogowe, to była do tej pory uważana za drugorzędną w skali kraju.

Droga krajowa 11 przecina region z południa na północ i jest określana jako kręgosłup komunikacyjny Wielkopolski. Trasa tylko w kilku fragmentach ma standard drogi ekspresowej. Wybudowano niewielką część S11 z Poznania do Kórnika, a na ukończeniu jest powstająca w ciągu tej trasy Zachodnia Obwodnica Poznania. W październiku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na budowę drugiego etapu obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego i wybrała najkorzystniejszą ofertę na wykonanie obwodnicy Jarocina.

d3un6wt

"Powstaną praktycznie wszystkie obwodnice ośrodków miejskich od Piły do Kępna włącznie. To nam daje poczucie, że jest to dobry Kontrakt. Trzeba będzie oczywiście pilnować, żeby go zrealizowano" - zaznaczył Woźniak.

Inwestycje związane z S11 mają się zakończyć do końca nowej unijnej perspektywy finansowej.

Pozostałe fragmenty S11 prowadzące z Poznania w kierunku północy regionu są zapisane w KT na liście warunkowej.

Kwestią sporną KT była budowa Ośrodka Protonoterapii. "Chcieliśmy, żeby inwestycje zapisano po stronie rządowej. Ostatecznie jest kompromis - finansowanie zapisano po stronie rządowej i samorządowej" - wyjaśnił marszałek wielkopolski. Ośrodek ma kosztować ok. 330 mln zł i zajmie się nowatorską metodą leczenia nowotworów.

d3un6wt

Wielkopolski KT zawiera zapisy dotyczące budowy Szpitala Dziecięcego w Poznaniu. W planach jest też modernizacja infrastruktury kolejowej w regionie.

Jak powiedział Woźniak, "wiele projektów miejskich będzie brało udział w konkursach, więc nie ma ich pełnej listy". "Jest potwierdzenie, że mogą być realizowane w formie ZIT-ów i odrębnych konkursów infrastrukturalnych, bo wpisują się w politykę Unii Europejskiej" - dodał.

ZIT-y, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne są częścią nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. ZIT-y mają objąć przedsięwzięcia realizowane przez miasta i okoliczne samorządy, które tworzą tzw. obszary funkcjonalne. W Wielkopolsce powstaną dwa ZIT-y: aglomeracji poznańskiej i kalisko-ostrowskiej.

d3un6wt

Marszałek zaznaczył, że KT nie ma charakteru twardej umowy, która mówi o konkretnej kwocie pieniędzy do wydania. "Trzeba najpierw pozamykać z Komisją Europejską wszystkie etapy negocjacji regionalnych i krajowych programów operacyjnych" - powiedział Woźniak.

Kontrakt, przez cały okres funkcjonowania, ma podlegać modyfikacjom. Dzięki temu pieniądze będą mogły być przesuwane z poszczególnych dziedzin, tak aby jak najlepiej wykorzystać unijne środki.

Projekty z Kontraktu Terytorialnego będą mogły być dofinansowane z ogólnopolskich programów unijnych, ze środków budżetu państwa oraz w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, jeśli będzie zamiar realizacji określonego projektu w trybie pozakonkursowym.

d3un6wt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3un6wt