Trwa ładowanie...
d1jljtb

Wielkopolskie/ W Tarnowie Podgórnym powstał park wodny

Wielkopolska gmina Tarnowo Podgórne wybudowała park wodny. W piątek oficjalnie otworzono kompleks "Tarnowskie Termy". Używana w basenach woda wydobywana jest z głębokości 1,2 km. Z Term mają korzystać m.in. mieszkańcy zachodniej części aglomeracji poznańskiej.

Share
d1jljtb

Tarnowskie Termy kosztowały ok. 50 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodziły głównie z budżetu gminy. Urząd informuje, że była to największa inwestycja Tarnowa Podgórnego w historii. Budowa trwała dwa lata. Obiekt jest podzielony na trzy strefy: sportu, zabawy i rekreacji oraz saun. Do dyspozycji klientów obecnie jest 600 szafek.

Wójt gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka podkreślał w piątek, że to mieszkańcy zadecydowali w ankietach o budowie Term. "Ponad 80 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie, opowiedziało się za realizacją obiektu" - mówił.

Przed budową parku wodnego wykonano odwiert. Woda termalna wydobywana jest z głębokości 1,2 km i ma temperaturę 45,7 stopni C. Zawiera jod, bar, magnez, wapń, fluorki oraz mikroelementy miedzi i żelaza.

d1jljtb

Jak przekazała PAP Agnieszka Rzeźnik z Urzędu Gminy, "wody termalne są wykorzystywane we wszystkich basenach Tarnowskich Term".

"Właściwości naszej wody termalnej pozwalają na szerokie wykorzystanie ich w celach leczniczych i w rehabilitacji. Już dzisiaj na terenie Term działają gabinety Centrum Medyczno-Rehabilitacyjnego, które w przyszłości wybuduje osobny obiekt w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Wodnego" - dodała Agnieszka Rzeźnik.

W piątek w otwarciu Term udział wzięło ok. 500 mieszkańców, którzy otrzymali darmowe zaproszenia. Obiekt od soboty będzie dostępny dla wszystkich chętnych.

Z Termami związana jest utytułowana polska pływaczka Otylia Jędrzejczak. "Ma tu funkcjonować szkółka, nad którą będę miała pieczę. Zamierzamy szkolić młodych sportowców, ale nie tylko. Uważam, że powinniśmy nauczyć pływać ludzi, bo każdego lata mamy mnóstwo utonięć" - powiedziała.

d1jljtb

Termy powstały w zachodniej części powiatu poznańskiego przy obwodnicy Tarnowa Podgórnego i w sąsiedztwie drogi krajowej nr 92. Obiekt dzieli ok. 5 minut jazdy od Zachodniej Obwodnicy Poznania, czyli fragmentu ekspresowej trasy S11. W Poznaniu we wschodniej części miasta od kilku lat działają Termy Maltańskie.

Gmina Tarnowo Podgórne należy do najbogatszych w kraju. Liczy 23 tys. mieszkańców. Na jej terenie działa 5 tys. przedsiębiorstw, z czego 225 z kapitałem zagranicznym. Łącznie na terenie gminy znajduje się 35 tys. miejsc pracy. Budżet gminy na ten rok wynosi 153 mln zł.

Rekreacyjna część obiektu została zaprojektowana w afrykańskim stylu. Baseny otoczone są sztucznymi skałkami i palmami. Pojawiają się również sylwetki zwierząt. W głównym basenie znajduje się dzika rzeka z biczami wodnymi. Termy wyposażone są również w zjeżdżalnie. Podczas jazdy jedną z nich mierzony jest czas - można też zrobić sobie zdjęcie. W strefie relaksu wybudowano też basen, z którego można wypłynąć na zewnątrz obiektu - ma on być czynny przez cały rok. Dla dzieci przewidziano brodzik stylizowany na statek.

Część sportowa to dwa baseny: mniejszy do nauki pływania oraz sportowy, sześciotorowy o długości 25 metrów, z trybunami.

d1jljtb

W termach znajduje się pięć saun: dwie parowe, dwie suche oraz sauna infrared. Do tego przewidziano natryski oraz baseny z zimną wodą, miejsce do odpoczynku i komnatę solną.

Gmina przy budowie Term otrzymała 2,5 mln zł dotacji bezzwrotnych z Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska na wykonanie odwiertu. Do budowy obiektu 2 mln zł dołożył Urząd Marszałkowski. Tarnowo Podgórne otrzymało też 1,6 mln zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.

d1jljtb

Podziel się opinią

Share
d1jljtb
d1jljtb