Wielu chętnych na rządowe pieniędze
Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie rozegrała się podczas pierwszej godziny. Już wtedy WIG20 osiągnął swoje dzienne minimum i znalazł się tuż nad psychologiczną barierą 1600 punktów.
19.11.2008 08:58
Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie rozegrała się podczas pierwszej godziny.
Już wtedy WIG20 osiągnął swoje dzienne minimum i znalazł się tuż nad psychologiczną barierą 1600 punktów. Spadek sięgał już 4 procent i jedynym jego powodem były analogiczne spadki na giełdach zachodnich. Liderem spadków tradycyjnie już był KGHM przeceniany o 8 procent i największe banki. Niechlubny rekord wyznaczył też BIOTON. Po raz pierwszy jego akcje kosztowały 29 groszy i były najtańsze w historii.
Po szybkim zejściu rynek znalazł wygodną stabilizację i już do końca sesji utrzymał się na osiągniętym poziomie. Popyt próbował jeszcze paru ataków, aby podnieść indeksy, ale wszystkie kończyły się fiaskiem. W końcówce nie pomogło nawet dobre otwarcie rynków amerykańskich i zakończyliśmy spadkiem całego rynku o 3 procent.
Sesja amerykańska miała pokazać czy uda się indeksom obronić dołek z 10 października. W trakcje handlu sytuacja była lekko tragiczna, bo amerykański S&P500 spadał już o 3 procent i dalsza przecena wydawała się nie do uniknięcia. Jednak podobnie jak tydzień temu rynkom wystarczyła ostatnia godzina handlu aby indeksy znalazły się po zielonej stronie. Doprawdy zaskakujące jest z jaką łatwością i regularnością niewidzialna ręka rynku po raz czwarty broni tych samych poziomów. Tym razem również się udało, więc najbliższy tydzień zapowiada się wzrostowo. Niebezpieczeństwem są tylko obawy o przeznaczenie miliardów dolarów z planu Paulsona. Chętnych do taniej pożyczki przybywa, a pieniędzy nie co prędzej czy później doprowadzi do bankructwa dużej firmy (będą liczyć na pożyczkę, której nie dostaną). Jeżeli rynek nie zareaguje na to wydarzenie paniką podobną do tej po upadku Lehman Brothers to będziemy mieli silny sygnał kupna. Dzisiaj opublikowane zostaną dane z rynku nieruchomości w Stanach. Prognozy są odpowiednio
niskie, więc może uda się uniknąć przykrej niespodzianki, ale też nie ma większych szans na prawdziwą poprawę w tym najważniejszym obecnie sektorze. Słabe dane na pewno nie pomogą rynkom, ale nie musi to oznaczać spadków. Ostatni dni cechowały się niskim obrotem, co sugeruje że więksi gracze nie decydują się na wejście w rynek. Ich pojawienie się przyniesie wzrosty, a więc i nowe pro-wzrostowe nastroje.
Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse