Trwa ładowanie...

Windykacja: Przybyło wierzytelności

Wartość długów, które trafiły w ubiegłym roku do firm windykacyjnych, wzrosła o niemal jedną czwartą. Siedem czołowych firm windykacyjnych przyjęło do odzyskania w 2010 roku należności o wartości 9,3 mld zł, o ponad 1,8 mld zł więcej niż w roku poprzednim.

Share
Windykacja: Przybyło wierzytelności
Źródło: Jupiterimages
dttv5rk

Dominują wierzytelności, które firmy przyjmują do windykacji na zlecenie. Tylko cztery firmy kupiły długi. Były to Kruk, EGB Investments, Pragma Inkaso oraz Fast Finance. Trzy ostatnie mają status spółek publicznych. Łącznie kwota nominalna wierzytelności kupionych przez te firmy sięgnęła 930 mln zł. Wierzytelności wobec klientów indywidualnych stanowiły ok. 80 proc. tej kwoty. – Obserwowaliśmy znaczne ożywienie na rynku, szczególnie w transakcjach detalicznych – przyznaje Krzysztof Matela, prezes EGB Investments. W dużym stopniu był to efekt prób odzyskiwania zaległych długów przez banki.

Potwierdzają to wyniki największej firmy na rynku. – W 2010 r. przyjęliśmy do obsługi 1,38 mln spraw, podczas gdy w 2009 r. było to 1,17 mln. W zdecydowanej większości były to wierzytelności od sektora bankowego – mówi Piotr Krupa, prezes Kruka.

Pragma Inkaso zajmuje się wierzytelnościami korporacyjnymi. – Przedsiębiorcy mają coraz więcej potrzeb w dziedzinie zarządzania należnościami – zaznacza Tomasz Boduszek, prezes Pragma Inkaso. Firma pozyskała w ubiegłym roku 700 klientów.

dttv5rk

Przedstawiciele branży uważają, że w tym roku zleceń nie zabraknie.

– Z perspektywy minionych 12 miesięcy widać, że możliwości rozwoju branży są bardzo obiecujące. Wobec ciągłego przyrostu „złych kredytów” instytucje finansowe zlecają coraz częściej obsługę spraw zadłużeń zewnętrznym firmom zarządzającym należnościami – ocenia Piotr Krupa. Jego zdaniem jest to obecnie krok zupełnie naturalny. Przedstawiciele firm windykacyjnych spodziewają się, że podobne tendencje będą widoczne, jeśli chodzi o wierzytelności firm.

– W 2011 roku należy spodziewać się dużych transakcji dotyczących wierzytelności korporacyjnych, a także ugruntowania współpracy między bankami a tymi firmami windykacyjnymi, które otrzymały zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na zarządzanie wierzytelnościami funduszy sekurytyzacyjnych – mówi Krzysztof Matela z EGB Investments.

Według raportu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w 2014 roku wartość rynku zarządzania wierzytelnościami wzrośnie do 22,2 mld zł.

dttv5rk

Podziel się opinią

Share
dttv5rk
dttv5rk