WizzAir
WizzAir (właściwie Wizz Air Hungary Légiközlekedési Kft.) to węgierskie linie lotnicze. To największy tani przewoźnik w Europie Środkowo-Wschodniej.
Historia
Spółka Wizz Air została założona w 2003 roku, a jej dyrektorem generalnym został József Váradi. Pierwszy lot odbył się z Katowic w 2004. Firma nawiązywała kontakt z małymi lotniskami i postawiła, tak jak Ryanair, na jednolitą flotę, co pozwoliło obniżyć koszty i przyciągnąć klientów niskimi cenami. W 2012 roku upadła linia linia Malév, a Wizz Air została największym węgierskim przewoźnikiem.
W 2015 roku otworzono zależne spółki, które jednak zostały do tej pory zamknięte. Były to Wizz Air Ukraine, Wizz Air Bulgaria, Wizz Air Romania. W tym samym roku wprowadzono akcje spółki na giełdzie w Londynie. W 2016 roku branżowe czasopismo „Air Transport World” przyznało Wizz Air tytuł Ekonomicznej Linii Lotniczej Roku.
W marcu 2017 roku linia obsłużyła już 23,8 mln pasażerów. Jednak w sierpniu 2017 roku miały miejsce dwa incydenty związany z Wizz Air – w wyniku overbookingu, czyli wyprzedania większej liczby biletów niż było miejsc w samolocie, dwukrotnie nie zostali zabrani na pokład wszyscy pasażerowie. W tym samym miesiącu kontrowersję wzbudziła konieczność wykupienia dodatkowego miejsca w przypadku, gdy pasażer nie mieści się w fotelu.
Właściciel
Wizz Air jest spółką akcyjną. Jej dyrektorem generalnym i jednym z akcjonariuszy jest József Váradi.
Działalność
Wizz Air w 2017 roku obsłużyła 564 kierunków. Flota Wizz Air składa się z 84 samolotów jednego typu – Airbus A320 i A321, w których mieści się od 180 do 230 pasażerów. Wnętrze samolotu nie jest podzielone na część ekonomiczną i biznesową – obowiązuje jedna klasa. Od 2015 roku obowiązuje nowy wizerunek linii – różowo-fioletowa i biała kolorystyka została zmieniona na biały dziób, różowo-niebieski ogon i fioletowo-różowe logo Wizz na oknach. Ta wizja ma kojarzyć się z wyfarinowaniem i świeżością.
Przychody Wizz Air, tak jak w przypadku innych tanich linii lotniczych, pochodzą nie tylko z opłat za bilety. Firma oferuje dodatkowe przywileje, np. szybką ścieżkę przejścia kontroli bezpieczeństwa, vip lounge (bezpłatne posiłki i napoje), pierwszeństwo wejściana pokład, możliwość wzięcia dodatkowego małego przedmiotu osobistego i oczywiście większy bagaż.
Dzięki korzystaniu z samolotów o jednolitym standardzie i mniejszych lotnisk, możliwa jest tańsza i szybsza obsługa klientów. Hasłem reklamowym Wizz Air jest „We can all fly now” (Teraz wszyscy możemy latać).
Liczba placówek
Siedziba firmy mieści się w Budapeszcie w Węgrzech. Linia lotnicza ma 26 baz operacyjnych. Bazy Wizz Air znajdują się m.in. w Belgradzie, Budapeszcie, Debreczynie, Gdańsku, Jassy, Katowicach, Kijowie, Kiszyniowie, Kutaisi, Pradze i Rydze.
Wartość
Całkowita wartość Wizz Air pod konic marca 2017 roku była wyceniana na 929.9 milionów euro, z czego 774 milionów euro stanowiła wolna gotówka.
Komentarze