Właściciele sklepów mają obowiązek usuwać śnieg

Jednostki straży pożarnej przypominają, że obowiązek usuwania śniegu z dachów spoczywa na właścicielach i zarządzających budynkami. Za śnieg pozostawiony na chodniku przed sklepem może natomiast karać straż miejska.

Właściciele sklepów mają obowiązek usuwać śnieg
Źródło zdjęć: © AFP

Wczoraj Państwowa Straż Pożarna przyjęła 11 zgłoszeń o zagrożeniu zawalenia się dachów pod ciężarem zalegającego na nich śniegu. Dwa z tych zgłoszeń dotyczyły centrów handlowych, a jedno hipermarketu. Sklepu wielkopowierzchniowe to obiekty, które należą do jednych z najbardziej narażonych na katastrofy z powodu zawalenia się dachu. Przebywa w nich często bardzo dużo osób, a wielkie i płaskie dachy mają na ogół lekką konstrukcję. Z takich dachów koniecznie trzeba usuwać śnieg.

Straż Pożarna informuje, że metr sześcienny śnieżnego puchu waży około 200 kilogramów. Mokry śnieg osiąga już wagę 800 kilogramów na metr sześcienny, a najcięższy śnieg topniejący może ważyć nawet 900 kilogramów. Nie wolno wic zwlekać i czekać na odwilż, śnieg powinien być usuwany z dachu zaraz po opadach. Jeden metr kwadratowy śniegu o przeciętnej gęstości i grubości ok. 15 cm może ważyć nawet 50 kg. Straż pożarna interweniuje najczęściej wtedy, gdy otrzyma sygnały o zagrożeniu zawaleniem dachów od osób fizycznych albo od straży miejskiej i policji. Przypomina, że właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni większej niż 1000 mkw. muszą dwa razy do roku przeprowadzić kontrolę stanu technicznego obiektów. Są zobowiązani ustawowo do usuwania z dachów zalegającego śniegu i lodu. Dotyczy to zwłaszcza hipermarketów i hal produkcyjnych lub wystawienniczych. Niebezpieczne dla życia i zdrowia są także sople i nawisy śniegowe. Należy je usuwać na bieżąco podczas zimy. Jeśli właściciele tego nie dopilnują, mogą
spodziewać się mandatu do 500 zł lub nawet zamknięcia obiektu.

JS

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)