Włosi nie chcą zmiany czasu. Oto ich argumenty
Tuż przed przejściem z czasu letniego na zimowy organizacja obrony praw konsumentów Codacons podała wyniki swego sondażu.
Włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons domaga się zniesienia zmiany czasu na zimowy. Jest ona szkodliwa dla zdrowia - argumentuje stowarzyszenie i dodaje, że czas letni powinien obowiązywać cały rok, co byłoby dobre także dla finansów kraju.
Tuż przed przejściem z czasu letniego na zimowy organizacja Codacons podała w sobotę wyniki swego sondażu, wskazujące, że 80 procent Włochów nie pochwala przedstawiania zegarków. Obrońcy konsumentów powołują się na badania, według których co drugie dziecko ma zaburzenia snu właśnie z tego powodu. Rozstrojenie rytmu biologicznego źle wpływa także na organizm dorosłych - podkreślono.
Ponadto Codacons zwraca uwagę na wysokie koszty ekonomiczne zmiany czasu w skali całego kraju. Chodzi o przestawienie systemów informatycznych, rozkładów godzinowych w komunikacji, problemy z transakcjami finansowymi - wymienia.
Jako kolejny argument przemawiający, według organizacji, przeciwko zmianie czasu wskazano ogromne koszty, ponoszone w konsekwencji kłopotów ze snem. Te mają z kolei fatalny wpływ na wydajność pracowników w pierwszym tygodniu po zmianie.
O tym, jak wielki stanowi to problem - zauważa Codacons - świadczy to, iż w aptekach wzrasta wówczas znacznie sprzedaż preparatów pomagających uporać się ze skutkami tzw. jet lag, czyli zmęczenia spowodowanego zmianą strefy czasowej.