Trwa ładowanie...

Włosi nie chcą zmiany czasu. Oto ich argumenty

Tuż przed przejściem z czasu letniego na zimowy organizacja obrony praw konsumentów Codacons podała wyniki swego sondażu.

Share
Włosi nie chcą zmiany czasu. Oto ich argumenty
Fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d1jef8a

Włoska organizacja obrony praw konsumentów Codacons domaga się zniesienia zmiany czasu na zimowy. Jest ona szkodliwa dla zdrowia - argumentuje stowarzyszenie i dodaje, że czas letni powinien obowiązywać cały rok, co byłoby dobre także dla finansów kraju.

Tuż przed przejściem z czasu letniego na zimowy organizacja Codacons podała w sobotę wyniki swego sondażu, wskazujące, że 80 procent Włochów nie pochwala przedstawiania zegarków. Obrońcy konsumentów powołują się na badania, według których co drugie dziecko ma zaburzenia snu właśnie z tego powodu. Rozstrojenie rytmu biologicznego źle wpływa także na organizm dorosłych - podkreślono.

d1jef8a

Ponadto Codacons zwraca uwagę na wysokie koszty ekonomiczne zmiany czasu w skali całego kraju. Chodzi o przestawienie systemów informatycznych, rozkładów godzinowych w komunikacji, problemy z transakcjami finansowymi - wymienia.

Jako kolejny argument przemawiający, według organizacji, przeciwko zmianie czasu wskazano ogromne koszty, ponoszone w konsekwencji kłopotów ze snem. Te mają z kolei fatalny wpływ na wydajność pracowników w pierwszym tygodniu po zmianie.

O tym, jak wielki stanowi to problem - zauważa Codacons - świadczy to, iż w aptekach wzrasta wówczas znacznie sprzedaż preparatów pomagających uporać się ze skutkami tzw. jet lag, czyli zmęczenia spowodowanego zmianą strefy czasowej.

d1jef8a

Podziel się opinią

Share
d1jef8a
d1jef8a