Wniesienie KK Zabrze do JSW w finale transakcji - Walenczak
28.04. Katowice (PAP) - Wniesienie do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) 85 proc. akcji Kombinatu Koksochemicznego Zabrze nastąpi przy finalizacji transakcji upubliczniania JSW,...
28.04.2011 | aktual.: 28.04.2011 17:23
28.04. Katowice (PAP) - Wniesienie do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
85 proc. akcji Kombinatu Koksochemicznego Zabrze nastąpi przy finalizacji transakcji upubliczniania JSW, krótko przed debiutem giełdowym tej spółki - podał w czwartek wiceminister skarbu, Krzysztof Walenczak.
Wiceminister uczestniczył w toczących się w Katowicach rozmowach ze związkowcami z JSW na temat warunków upublicznienia tej firmy i gwarancji pracowniczych dla jej załogi. Wniesienie akcji zabrzańskiego kombinatu do JSW ma być częścią tego procesu.
Walenczak wyjaśnił, że włączenie KK Zabrze do grupy JSW jest ściśle związane z upublicznieniem jastrzębskiej spółki - gdyby z jakichś przyczyn do tego nie doszło, także akcje zabrzańskiego kombinatu nie zostałyby do JSW wniesione.
"Wniesienie akcji KK Zabrze nastąpi de facto już po zakończeniu transakcji - po zakończeniu budowania księgi popytu, mniej więcej 3-4 dni przed debiutem giełdowym" - powiedział dziennikarzom wiceminister.
Wyjaśnił, że wniesienie nastąpi już po ustaleniu ceny transakcyjnej, czyli wtedy, gdy minister skarbu zaakceptuje cenę akcji JSW i podejmie ostateczną decyzję o sprzedaży.
"Sekundę później KK Zabrze staje się własnością JSW" - powiedział Walenczak.
Według wiceministra, przedstawiciele zabrzańskiej koksowni, także strony społecznej tej firmy, są poinformowani o tym mechanizmie. Związkowcy z KK Zabrze obawiali się wcześniej, że akcje ich firmy zostaną wniesione do JSW zanim dojdzie do ostatecznych uzgodnień m.in. w sprawie gwarancji pracowniczych.
Pracownicy KK Zabrze, podobnie jak załoga JSW, otrzymają darmowe akcje spółki. Mają też pięcioletnie gwarancje zatrudnienia. Prezes JSW, Jarosław Zagórowski, mówił wcześniej, że zarząd firmy może zagwarantować realizację w kombinacie takich inwestycji, które będą efektywne i opłacalne ekonomiczne.
Kombinat Koksochemiczny Zabrze, który ma być włączony do grupy JSW, to trzeci pod względem wielkości produkcji polski wytwórca koksu, o zdolnościach produkcyjnych ok. 1,3 mln ton koksu rocznie. Firmę tworzą trzy koksownie - Radlin, Jadwiga i Dąbieńsko, zatrudniające łącznie blisko tysiąc osób. Koksownia generuje zyski.
JSW, wyspecjalizowana w produkcji węgla koksowego, należy do trzech największych spółek węglowych. Zatrudnia ponad 22,6 tys. osób w pięciu kopalniach.(PAP)
mab/ je/ asa/